Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

"Sertleşme Sorunu Ayrılma Sebebiniz Olmasın"

08 Mart 2021 - 22:08

Cerrahi Çözüm Penil Protez İmplantasyonu

Üroloji Uzmanı Cem Dilmen;

"Halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protez, penise dıştan bazı aparatlar yerleştirilerek sertleşmeyi sağlayan cihazlara verilen isimdir. Sertleşme üzerine olumlu etkisi nedeniyle halk arasında da çoğunlukla ''mutluluk çubuğu'' olarak bilinmektedir.

Yaşa, şeker hastalığına, hipertansiyona, kullanılan ilaçlara, kronik hastalıklara, yaşam tarzına ve bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen sertleşme problemlerinde ve diğer tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda kullanılan penil protezler, cerrahi yöntemlerle kolaylıkla uygulanabilir. Klinik verilere göre ülkemizde 40 yaşını geçen 10 erkekten 7'si sertleşme sorunu yaşamaktadır.

Penil protezlerin kullanılabilmesi için, hastanın bilinen diğer tüm tedavi yöntemlerini denemiş ve sonuç alamamış olması aranan en öncelikli kriterlerden biridir. Bu tarz bir işlem cerrahi bir yöntem sayıldığı için en son tercih edilen tedavi yöntemi olmakla birlikte, uygulamanın sonuçları göz önüne alındığında hem hasta hem de partneri tarafından oldukça iyi sonuçlar verdiği söylenebilir.

Penil Protez ameliyatı ortalama 1-2 saat civarında sürmekle birlikte, hastanın penisinde daha önceden var olan eğrilikler, plaklar ve peyronie hastalığı(penis eğriliği) gibi ilave durumların varlığı bu sürenin uzamasında etkili olmaktadır. İmplantlar, hastanın ölçülerine göre özel olarak tasarlanmaktadır.

Her ameliyatın kendi içerisinde bir takım zorlukları bulunmakla birlikte penil protez ameliyatında da komplikasyon gelişme olasılığı vardır. Ancak çoğunlukla uygun tedavi ile başarılı bir şekilde sorun ortadan kaldırılmaktadır. Diğer ameliyatlarla mukayese edildiği zaman nispeten daha rahat bir ameliyat olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle ağrının minimal olması, ameliyat sonrası hastalarda erken dönemde günlük yaşama başlama gibi kolaylıkları nedeniyle, hastalar açısından konforlu bir cerrahi olduğu söylenebilir. Penil Protez ameliyatları sonrası hastanede yatış süresi ortalama 1 gündür. 1 haftada ise günlük aktivitelere başlanabilmektedir.

Uzun süreli klinik veriler penil protezlerin oldukça etkili ve güvenilir olduğunu ortaya koymaktadır. Penil protez takılan hastalar ile yapılan çalışmalarda, yaklaşık % 90-95 oranında kişinin, cinsel ilişkiye uygun bir sertliğe ulaştığını gözlemlemekteyiz.

Çalışmalar hem kullanıcılar hem de partnerleri ile ilgili memnuniyet oranlarının %90’ların üzerinde olduğunu ve erkeklerin büyük çoğunluğu aynı durumu tekrar yaşasalar dahi bu tedavi yöntemini seçeceklerini bildirmiştir. Bilimsel çalışmalar, penil protezi ameliyatı olan hastaların sertleşme bozukluğu şikayetlerinde, radikal bir düzelme görüldüğünü göstermektedir.

Nitekim sertleşme bozukluğu; özgüvensizlik yaşayan, cinsel isteksizlik yaşayan ve ilişkiden kaçınan hastalarda penil protez özgüveni arttırabilir, hastanın tekrar cinsel istek duymasına yardımcı olabilir." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu operasyon Üroloji Uzmanı – Başhekim Op. Dr. Cem Dilmen tarafından yapılmakta olup, yapılan ücretlendirme de çok alt düzeyde tutulmaktadır. Sertleşme sorununuz için Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Uzman Doktor Cem Dilmen'e başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Bu yazı 1896 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum