Mustafa Çelik

Mustafa Çelik


"Ev Alma Komşu Al" Dönemi Bitti

09 Ekim 2023 - 10:20

“Ev Alma Komşu Al” Dönemi Bitti

Apartmanda da otursak müstakil evde de otursak her zaman komşularımız vardır. Onlarla iyi ilişkiler kurarız ve birbirimize yardım ederiz. Şimdi komşularımızla olan ilişkimizi ele alacağız ve bunları makaleye dönüştürerek köşe yazımızda yer verceğim.

Komşular her zaman birbirlerine yardım eder ve bir arada yaşarlar. Aynı zamanda komşular sohbet eder ve iyi arkadaşlıklar kurarlar. Çok fazla dile getirilen ve söylenen atasözlerinden biri ev alma komşu al olarak öne çıkıyor.

Herhangi bir mülk edinme noktasında, özellikle bir ev alırken mutlaka komşulara bakılması gerekir. Zira komşuları iyi olan bir çevrede oturmak çok daha güvenli ve keyiflidir. Mutlu bir ömür sürebilmek ve komşularla karşılıklı alışveriş yapabilmek için, güven ve anlayış çok önemlidir. Tüm bu anlamlar içinse ev alma komşu al sözü kullanılır.

Komşuluk ilişkileri, iyi bir komşuya sahip olma çok çok önemlidir.

Aileden sonra gelen ve en güçlü sosyal bağ olarak nitelendirilen komşuluk ilişkileri, modern dünyada büyük bir darbe aldı. İçinde yaşadığımız apartmanlar, mekansal olarak yakın olmasına rağmen insanların sosyal ve duygusal anlamda birbirine uzak olmalarına sebep oldu. Pandemi döneminin yaşanması, dijitalleşmenin hayatımıza yerleşmesiyle sosyal ilişkilerin yerini sanal ilişkilere bırakması derken komşuluk ilişkilerinin zor bir sınavdan geçtiğini söylemek pek de yanlış olmaz.

Evleri yakın olan kimseler komşu olurlar. Özellikle çevremizde ailemizden sonra bize en yakın olan insanlar komşularımızdır. Komşuluk ilişkileri toplum içerisinde huzur ve barışı getirir. Özellikle komşular dayanışma içerisinde olur ve birbirlerine yardım ederler. O yüzden komşularımız ile her zaman iyi geçinmeliyiz ve onlarla sohbet etmeliyiz.

Komşuluk saygı ve yardımlaşma değerleri üzerine kurulmalıdır. Mesela elimizde acil bir yardım ihtiyacımız olduğu zaman, ilk olarak komşularımızdan yardım isteriz. Aynı şekilde onların da yardıma ihtiyacı olduğu zaman, biz de onlar için yardıma koşarız. En önemli husus hiç şüphesiz komşu ilişkilerinin iyi şekilde devam edebilmesi için, komşuların birbirlerine saygılı olması ve saygı duyması gerekir.

Aynı zamanda komşuluk hakları vardır. Şimdi komşuluk hakları nelerdir bunlara bakalım ve tek tek inceleyelim.

*Apartmanda ya da sokakta karşılaştığımız zaman komşularımıza selam vermeliyiz.

*Yardıma muhtaç olduğu zaman komşumuza yardım için koşmalıyız.

*Komşularımız hasta olduğun zaman onlara hasta ziyaretine gitmeliyiz.

*Bir başarı elde ettiği zaman onu tebrik etmeliyiz.

*Gürültü ve benzeri rahatsız edici şeyler yapmamalıyız. Bu şekilde komşularımızı rahatsız etmemeliyiz.

*Komşuluk açısından ortak sorumluluklarımızı mutlaka yerine getirmeliyiz.

Komşuluk her yerde geçerlidir. Hem şehirlerde hem de köylerde komşuluk saygı ve sevgi çerçevesinde gerçekleşir. Mesela köylerde ailelerin tek başına yapamayacakları bazı işler bulunmaktadır. Bu tür işler olduğu zaman mutlaka komşular birbirlerine yardım eder.

Atalarımız komşuların önemine anlatabilmek için şu sözü söylemiştir;

Ev alma komşu al.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır.’’

İşte bu sözlere baktığımız zaman komşuluğu ne kadar önemli olduğunu çok daha iyi bir şekilde anlayabiliriz. Komşular her zaman dayanışma içerisinde olmalı ve birbirine saygı çerçevesinde yardım etmelidir.

Aynı zamanda komşularımıza bazı zamanlar misafirliğe gideriz. Onların evlerine gideriz ve beraber güzel bir sohbet ederiz. Aynı şekilde komşularımız da bize gelir ve onlarla sohbetler eder bir şeyler yeriz. Bütün bu sebeplerden dolayı komşularımız ile aramızı her zaman iyi tutmalıyız. Böylece oturduğumuz apartmanda çok daha huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşayabiliriz.

Komşuluk ilişkileri bulunduğumuz çevre açısından çok önemlidir. Güzel bir komşuluk ilişkisi kurulduğu zaman aynı şekilde güzel bir yaşam sürebiliriz. Özellikle karşılıklı dayanışma ve yardımlaşma, komşuluk ilişkisi ile beraber hayatın çok daha kolay geçmesine fırsat verir.

Ayrıca komşularımızın çocukları ile aynı okula gideriz. Böylece evden okula okuldan eve beraber gider geliriz. Okulda tek başımıza okula gitmek yerine arkadaş edinerek bunu yapmamıza imkan verir. Bu sebepten dolayı her zaman arkadaşlarımız ile aramızı iyi tutmaya özen göstermeliyiz. Böylece hem yardıma ihtiyacımız olduğunda onlardan destek alırız hem de güzel sohbetler ederek keyifli bir vakit geçirebiliriz.

Komşuluk İlişkisi Toplumu Ayakta Tutar

Günümüzde komşuluk ilişkisinin önemli olduğunu kaydeden usata kalem Mustafa Çelik, “Bizi ayakta tutan çok önemli bir husus komşuluk ilişkisi. Özellikle küçük yerlerde komşuluk çok önemli, azaldı ama bozulmadı. Komşunda sıkıntı varsa ve siz rahat rahat yatıyorsanız siz bencil bir insansınız demektir. Dünyada mağdur, mazlum ve dezavantajlı insanlar var. İnsanlar bu durumdayken bizim oturup keyif yapmamız ne derece insanidir? En azından komşunuzla ilgili nasıl bir iyilik yapabilirim diye zihin haritamızda bir pencere açmamız lazım. Mağdur ve mazlum insanlar için neler yapabiliriz diye düşünmemiz gerekiyor. 10 liramız varsa bir lirasını mazlumlar için harcamak dünyayı daha yaşanılabilir yapar.

İnanç sisteminde tebessüm sadaka olarak geçer. Tatlı söz sıcak bir gülüş, insan ilişkilerinde değerli unsurlardır. Bunlarda cömert olmak gerekiyor.


Bunlarda cömert olursak sosyal çevremizde güzel insanlardan oluşur.

Çıkar odaklı sosyalleşmek değil, insan odaklı sosyal network oluşturmamız lazım. İnsanlar dostlarını çıkar için değil hatır sormak için aramalı.”

Köşe yazıma, makaleme son verirken; Dostça Kalın, Sağlıcakla Kalın, Hoşça Kalın. Allah'a emanet olun. M.Ç.

Bu yazı 1629 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum