Çayyolu Elektrikçi hosting PUBG Mobile UC Satın Al Seo Paketleri
Mustafa Çelik

Mustafa Çelik


Düğmeye Basan Yanacak!

29 Haziran 2024 - 10:21

Düğmeye Basan Yanacak!

Elektrik Zammı Emekli Maaşını Vuracak


EPDK, mesken dahil elektrik tarifelerine yüzde 38’e varan oranda zam yaptı.

100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207,23 TL’ye yükseldi. Yeni tarife, 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla geçerli olacak.

Zam 1 Temmuz itibariyle geçerli olduğu için Haziran ayı enflasyonunu etkilemeyecek ve zam emeklilerin maaş artışına dahil edilmeyecek.

“Enflasyonu artırır” gerekçesiyle asgari ücrete ara zam yapmayacağını, memur ve emekli maaşlarında da enflasyon farkı dışında zam olmayacağını ilan eden hükümet, enflasyonu artıracak olmasına rağmen elektrik fiyatlarında artışa gitmiş oldu.


Elektrik zammı, akaryakıt zammının hemen ardından geldi. 25 Haziran sonrası yapılan bu zam, Temmuz ayı enflasyonuna dahil edilmeyecek.

Zam, emekli ve memur için 6 aylık enflasyon farkına da dahil edilmeyecek. Bu da milyonlarca insanın daha düşük maaş artışı alacağı anlamına geliyor.

Yeni yapılan bu zamlar, yaşam maliyetlerini daha da artıracak.

Özellikle konutlardaki yüzde 38'lik artış, vatandaşın günlük yaşamına doğrudan yansıyacak.

Tarım alanlarındaki yüzde 30'luk zam ise tarım ürünlerinin maliyetlerini artıracak ve bu da dolaylı olarak gıda fiyatlarına yansıyacak.

Duruma tepki gösteren vatandaşlar, “Geçinemeyenler var, geçinenler var. Bu insanların hali ne olacak bilmiyoruz? Asgari ücretli resmen sürünüyor.” ifadelerini kullanmaktan çekinmediler.

Vatandaşlar duruma tepki gösterdi. Milletvekili maaşlarına ve bakanlara zam geleceğini belirten vatandaşlar, “Geçinemeyenler var, geçinenler var. Bu insanların hali ne olacak bilmiyoruz. Yöneticiler önce halkını düşünmeli kendilerini değil" dediler.

Bir vatandaş, “Bir an önce bırakıp gitsinler. Önemli olan bu. Türkiye’de bu iş böyle yürümez, yürümemelide. Asgari ücrete, emekliye zam vermiyorlar ama; kendi ceplerini dolduruyorlar. Türkiye’nin durumu iyiye gitmiyor. Allah herkesin yardımcısı olsun. Millette para var yok değil. Ağlayandan korkacaksın. Ağlayanda para var. Ağlayanlar tatil yapmaya gidiyor. Sen ben gidemiyoruz” ifadelerini kullandı.


www.haberci18.com Yayın Yönetmeni Mustafa Çelik diyorki; “Emeklilerden önce mazota, benzine, elektriğe zam geldi.”

Çelik'den Benzetme...

“Şakir’e Çay Yok”

Usta kalem Çelik, “Son dönemde art arda gelen zamlar, vatandaşın belini büktü. Ayrıca her şeye zam gelip asgari ücrete, emeklilere zam gelmemesi akıllara Yeşilçam’ın efsane yapımlarından olan Çiçek Abbas filmindeki Herkese Benden Çay! Şakir’e Yok! repliğini akıllara getirdi.” dedi.

Bu yazı 743 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum