Mustafa Çelik

Mustafa Çelik


Depresyon Nedir?

14 Nisan 2017 - 20:00

İnsanlar üzülebilir ya da sevinebilir. Duygularımız yaşamın doğal bir parçasıdır. Ancak hüzün, üzüntü, karamsarlık, hayattan keyif almada azalma ve sıkıntı hali devamlılık gösteriyorsa, günlük yaşamı kötü etkilemeye başlamışsa, bu bir “Depresyon Hastalığı” olabilir. Kişiler çok farklı sebeplerle depresyona girebilirler. Bazen bu sebepler; bir yakınının kaybı, ayrılık, iş kaybı gibi belirgindir. Bazı durumlarda ise belirgin bir sebep yoktur.

 

Depresyon; duygusal, zihinsel, davranışsal ve bedensel bazı belirtilerle kendini gösterir. Depresyonun en dikkat çekici belirtisi çökkün ruh halidir. Psikiyatrik hastalıklar arasında en fazla kayba neden olan hastalık depresyondur. Eğer;

 

1. Kendinizi boşlukta ya da üzgün hissediyorsanız,

2. Hayattan zevk almıyorsanız,

3. İştahınız azaldı ya da arttıysa,

4. Uykunuz azaldı ya da arttıysa,

5. Huzursuz ya da durgunsanız,

6. Halsiz ve yorgunsanız,

7. Kendinizi değersiz ya da suçlu hissediyorsanız,

8. Konsantrasyon güçlüğü ya da kararsızlık çekiyorsanız,

9. Aklınıza sık sık ölüm ya da intihar fikirleri geliyorsa

 

Son 15 gündür bu belirtilerin çoğundan şikayetçi iseniz bu durumda aile hekiminize ya da bir psikiyatri polikliniğine başvurmanızı öneririz.

 

Neler Tetikleyebilir?

 

Depresyon tek bir nedene bağlı değildir. Yaşanan olaylar, kişilik yapısı ve bunlara eşlik eden beyindeki değişiklikler beraberce depresyona neden olduğuna inanılan üç ana etkeni oluşturur. Birçok kişide sıkıntı verici olaylar, olumsuz düşünme biçimi alkol, çeşitli ilaçlar beyindeki bu değişiklikleri tetikleyebilir. Bunlarla birlikte yapısal olarak aileden depresyona çok yatkın olan bazı insanlarda açık bir tetikleyici etken bulunmadan da depresyon ortaya çıkabilir. Bugün için daha çok kabul edilen yapısal olarak veya kişilik özellikleri açısından depresyon geçirmeye daha yatkın olan bireylerde bu tür yaşam olaylarının tetiklemesiyle depresyonun ortaya çıkabildiğidir.

 

Depresyonla nasıl başa çıkılabilir?

 

1. Depresyondan kurtulmak için yapılacak ilk şey günlük faaliyetleri arttırmaktır:

* Günlük faaliyetleri arttırmak daha aktif olmak, bir şeylerle uğraşmak, acı veren düşünceleri kişinin zihninden uzaklaştırmasına yardımcı olur,

* Kişi daha aktif olmaya başladıkça, daha fazlasını da yapabileceğini görecektir,

* Aynı zamanda daha açık ve berrak düşünmeye başlayacaktır.

 

2. Zamanı daha iyi kullanabilmek için yapılması planlanan işleri kaydetmek yararlıdır:

* Plan yapmak karasızlığı ortadan kaldırır,

* Plan yapmak işlere yeniden hakim olmayı hissettirir.

 

3. Depresyona yol açan önemli nedenlerden biri “düşünce hataları” olarak ifade edilen düşünce biçimi, yani olayları değerlendirme şeklidir. Düşünce hataları; ‘-meli, -malı’ şeklinde düşünme(Her zaman herkese iyi davranmalıyım, her zaman neşeli görünmeliyim), abartma, ‘ya hep ya hiç’ şeklinde düşünme, etiketleme ve kişiselleştirmedir (her şey beni bulur, hepsi benim yüzümden ).

 

Depresyon nasıl tedavi edilir?

 

Depresyon çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. En sık kullanılan tedavi yöntemleri ilaç ve/veya psikoterapidir. Psikoterapi daima faydalıdır ama bazı tip depresyonlar için tek başına yeterli değildir; ilaç tedavisine de ihtiyaç duyulur. Her iki tedavinin beraber uygulandığı durumlarda ilaç tedavisi tek başına psikoterapi uygulanmasına göre depresyonun daha çabuk iyileşmesini sağlar. Depresyon tedavisi için kullanılan antidepresan grubu ilaçlar bağımlılık yapmaz. Bu ilaçlar başlanırken veya bırakılırken doktor önerisiyle hareket edilmesi gerekir. Depresyon belirtilerinde düzelme genellikle 2-3 haftada başlar. Bununla birlikte ilaçtan tam olarak faydalanma zamanı 8 haftaya kadar uzayabilir. Genel olarak eğer ilk defa depresyon tedavisi alıyorsanız düzelmeden sonra ilaç tedavisi 3-6 aya kadar sürdürülür. Eğer birden fazla depresyon atağı geçirmişseniz o zaman ilaç tedavisi daha uzun süre verilebilir. İlaç alırken birtakım yan etkiler hissedersiniz. Çoğu zaman bunlar hafif ve 7-10 gün içinde kaybolan yan etkilerdir. Eğer sizde bir yan etki yaşarsanız bunu tedaviyi öneren doktorunuzla konuşmanız uygun olur.

 

Depresyon tedavisinde aile ve yakınların tedaviye katılımı önemlidir. Depresyon bir kuruntu değil hastalıktır ve mümkün olduğu kadar erken tedavi edilmelidir.

 

Özge Doğan Yıldırım=>Psikolog & Çankırı HSM- Merkez Toplum Sağlığı Merkezi

Bu yazı 18537defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum