Mustafa Çelik

Mustafa Çelik


İki Köle

19 Temmuz 2018 - 10:09 - Güncelleme: 19 Temmuz 2018 - 10:18

Bir gün padişah iki tane köle satın aldı. Kölelerden biri çok temiz yüzlü inci dişli biriydi, nefesi gül gibi kokuyordu. Diğeri oldukça çirkindi, dişleri çürümüş ağzı kokuyordu.

 

Padişah o güzel yüzlü köleye ihsanlarda bulunarak onu hamama gönderdi. Dişleri çürümüş ağzı kokan köleyi yanına çağırdı. Kendini çok beğendiğini fakat arkadaşının kendisi hakkında çok kötü şeyler söylediğini belirterek, onun da arkadaşının kötü huylarını söylemesini istedi. Fakat köle arkadaşına toz kondurmadı hep onu övücü sözler söyledi. Padişah ne yaptıysa bir türlü o köleye arkadaşı hakkında kötü bir söz söyletemedi.

 

Nihayet ikinci köle hamamdan geldi. Padişah onu da sınamak için huzuruna çağırdı. Onu övücü sözler söyledi.

 

 “Sıhhatler olsun ne kadar zarif ve latif olmuşsun. Keşke öbür kölenin sayıp döktüğü kötü huyların da olmasa ne olurdu.” dedi ve onu da diğer köle gibi denemek istedi.

 

Bunun üzerine köle kızdı, köpürdü ve arkadaşı hakkında kötü şeyler sayıp dökmeye başladı.

 

Biraz konuştuktan, arkadaşının kötülüklerinden bahsettikten sonra padişah onu susturdu:

 

 – “Yeter artık ikinizin de özünü, aslını anladım, onun ağzı kokuyor, senin ise için kokmuş, bundan sonra sen o doğru sözlü ve güzel huylu kölenin emrindesin haydi git.” dedi.

 

 – Güzel ve iyi yüz, kötü huyla birlikte olursa bir kalp akça bile etmez.

(Şeyh Sadi-i Şirazi)

 

Çok güzel ve öğretici bir masal, hikaye.

 

Ben bu masalı eskiden sanki duymuştum ama buradan da okuduğumda eskileri hatırladım. Çok güzel bir masal çok beğendim. Yani bir insanın dış değil, iç özellikleri önemli. Daha doğrusu huyları yani birinin dış görünüşü berbat pis çirkinse içi çok temizdir. Ama; birinin dış görünüşü mükemmel çok güzelse içi de bir o kadar kötüdür.

 

Büyükler, "insanın rahatı, diline hakim olmasındadır" demişler. Güzel suret, kötü huyla beraber beş para etmez.

 

Çok ders verici ve arkadaşlarımızı başkalarına kötü yönleriyle ispiyonlamamızı anlatan bir hikaye, masal. Umarız çok beğeneceksinizdir.

 

Sonuç olarak biz insanlar arkadaşlarımızı iyi imtihan etmeliyiz diye düşünüyorum. Çünkü içimizde ispiyoncu, yağcı, yalaka, yalama arkadaşlar var. Onları imtihan etmenin zamanı geldi de geçti. 

Bu yazı 15876defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum