Mustafa Çelik

Mustafa Çelik


Evlilikte '4 S' Kuralı

15 Nisan 2022 - 19:20

Evlilikte ‘4 S’ Kuralı

Bu yazıda evliliğin yürümesi için gereken ‘4S’ kuralını anlatalım istedik. Belki birilerine faydası dokunur...

Uzun süreli ve mutlu bir evliliğin sevgi, saygı, sadakat, sabrın olmazsa olmazı olduğu söylenmektedir.

Mutlu evlilik; 
bir şans değildir; çaba, emek, sabır, özveri, uzlaşma, anlaşma ve önemsemenin, sevgi, saygı ve güvenin bir ürünüdür. Mutlu ve iyi evliliğin sırrı bir ilaç karışımı gibi karışık olabilir.


"Evlilikte güven varsa huzur ve mutluluk var" Denilmektedir

1-Sevgi

Aralarında sevgi bağı olmayan çiftlerin evliliği yürütmesi imkansızdır. Sevgiyi şöyle açalım: Onu en az kendin kadar seveceksin. Yani ‘Biraz seviyorum’, ‘Şöyle böyle seviyorum’ gibi düşünceler yetmez. Sevginin zamanla oluşabileceğini de unutmamak gerek. Bir başka deyişle, aşık olduğun kişiyle evlenebilirsin ama onu zaman içinde sevemeyebilirsin. Bu nedenle evlilik kararı alırken karşındaki kişiyi, hatalarıyla, zaaflarıyla, kusurlarıyla sevdiğinden emin olmalısınız.

2- Saygı

Eşinin bir kişiliği, yaşam tarzı, geçmişi, kendine özgü yaşam anlayışı olduğunu unutmamalı ve buna saygı duymalısın. Evlilik, iki kişinin, taraflardan birinin kurallarına göre yaşaması demek değildir. Onu değiştirmeye çalışmak yerine olduğu gibi kabul etmek sizi daha mutlu kılar. Elbette çiftler asgari müşterekte buluşmalıdır. Ama kimse kimsenin kişiliğini rencide edecek, aşağılayacak şekilde davranmamalıdır.

3- Sadakat

Sadık olmayacaksan, evlenmeyeceksin. Evlilik aynı zamanda bir sadakat yeminidir. Geçmişteki çok eşli yaşam tarzını evlilikte de sürdürmeye kalkarsan problem çıkar. Üstelik aldatabildiğin insan, kandırabildiğin insandır. Kandırabildiğin insana saygı duymazsın. Saygı duymadığını sevmezsin. Gördüğün gibi, sadakatsizlik, birinci ve ikinci kuralları da yıkıyor. Yani evlilik temelden çökmüş oluyor.

4- Sabır

Evlilikte yaşanabilen çatışmalarda kapıyı vurup gitmeyeceksin. Küsüp oturmayacaksın. Çözüm için çaba göstereceksin. Bu da sabırla olur. Belki başlarda hoşuna gitmeyen bir davranış, yeterince sabır gösterirsen hoşuna gidecek. Sabırdan kastım, ‘ne yaparsa yapsın katlanmak’ değil, onu da belirtelim.

Evliliği tek kelimeyle açıklayın dediğimiz zaman en çok gelen kelime 'sabır' oluyor. Sabretmeden olmaz. Bazen hatalar ve kusurlar olur ama sabır olmadan huzur ve mutluluk çok zordur" diye konuşulmaktadır.

Bu yazı 3022 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum