Necati Keskin

Necati Keskin


Bayram Bayram Oda Bitti

27 Mayıs 2020 - 10:45 - Güncelleme: 27 Mayıs 2020 - 14:46

BAYRAM BAYRAM O DA BİTTİ

Özlem ile bekledik bayramı gelse diye, geldi gitti işte, o da bir çırpıda.

Layıkıyla yaşayabildik mi?

O meçhul işte.

Hanı hepimizin ahh diyerek başlayıp özlem ile söylediğimiz bir söz vardı ya "ah nerde o eski bayramlar" İşte o söz tamda bu bayram için tecelli etti ve malesef dahada bir anlam kazandı.

Çin’de başlayan ve dünya’ya yayılan ülkemize de 11.Mart.2020 tarihinde giriş yapan lanet  “Covit-19” virüsü nedeniyle  hastalığa yakalananlar, sağlığına kavuşamayıp vefat edenler, hükümetin aldığı önlemler gereği iş yerlerini kapatmak zorunda kalanlar, işini bırakmak zorunda bırakılanlar, şu mübarek ramazan gününde evine ekmek götüremeyen  muhtaçlarımız, fakirlerimiz, yoksullarımız var onları kimimiz gözetti, kimimizin de umurunda bile olmadılar,

Virüsün yaydığı tehlike karşısında Ramazan ayınının olmazsa olmazlarından olan iftar sofralarına ne yakınlarımızı  iftara davet edebildik nede iftar sofralarına konuk olabildik. ve bayramı da aynı tehlikenin devam etmesi üzerine ne yakınlarımızla bayramlaşabildik nede  çocuklarımız ve torunlarımız bizi haklı olarak ziyaret edebildiler.

İşte bu yıl ne mübarek ramazan ayının feyzinden, nede bayramın zevkinden layıkıyla faydalanamadık. Allah bundan daha beterini göstermesin,

Kader kader deyip suçu kadere atmaya bayılırız millet olarak oysa “kader” Mevla’m bizim aklımıza, irademize verdiği değeri, bizim nasıl istismar eden ve görmezlikten gelen bir takım algılara kurban edilişimiz üzerine de bir ayetinde şöyle buyuruyor. “Biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık.” demek ki, birazcık gayret, birazcık özveri, birazcık devletin aldığı kararlara saygı  gibi, bu pencereden bakacak olursak. Her türlü belayı def etme yöntemini belirlemiş oluruz.

Sözüm birde her yıl ve her bayram öncesinde,  trafik kuralları ile ilgili görsel basında yayınlar yapılmasına rağmen trafik kazalarının önüne bir türlü geçilemiyor olmasıdır, Onlarca aile bayram ziyaretleri için memleketlerine gelip, geri dönerken bizleri acılara gart ediyor, bayramlarımızı zehir ediliyordu, Biz artık buna cahillik mi desek, vurdum duymazlık mı desek, dikkatsizlik mi desek? Ne sayarsanız sayın. Ama yine devletimizin aldığı Covit.19 virüs yayılmasını önleme gerekcsiyle aldığı önlemler paketinde bu bayram gurbetçilerin bayram ziyaretlerine gelip gitmeleri, yasaklanması sebebiylebu yıl bu trafik kazaları bu vesileyle önlenmiş durumda çok şükür.

Yani anlatmak istediğim. biz bayramı Covit.19 virüsü nedeniyle gözyaşı içinde karşıladık ve uğurladık.

Ateş düştüğü yeri yakıyor,  ama yine de eğlence programlarını izlemekten, gülmekten eğlenmekten, çoğu zaman ağzımızı da bozduk zaman zaman.

Kabul etmeliyiz ki o eski bayramlar yok artık!. Kendimize dikkat eder, kurallara uyar, halimize şükredersek inanıyor ve umut ediyoruz ki, O Yüce Allah eski bayramları yeniden yaşatacaktır cümlemize.

Sizlere eski bayramların özlemi ile gelecek bayramları bayram çoşkusu ile sağlıklı ve huzurlu kutlamayı Rabbim cümlemize nasip etsin….

Sağlıklı ve huzurlu gelecek nice bayramlara.

Necati KESKİN

27 Mayıs 2020
 

Bu yazı 10870 defa okunmuştur.