Necati Keskin

Necati Keskin


Covid-19 Denen İlletten Ders Alalım

02 Ağustos 2020 - 23:16 - Güncelleme: 03 Ağustos 2020 - 01:23

COVİT.19 DENEN İLLETTEN DERS ALALIM.

Korona salgını açısından henüz tam olarak normale dönememiş olsak da hayırlısıyla  yeni bir sezona girmiş bulunuyoruz!

Ama olsun,  yaşadığımız şu fani dünyada hayır da,  şer de bizimledir.

2020 yılı Dünyamız için pek hayırlara vesile olmadı, “Covit.19”  Corona Virüs denilen illetin çok canları yaktığı malum, ama  bir gün  onunda sonu gelecektir ve bu zor günler elbette geçecektir. Geçen günler aranır ama bu illetin ülkemizi ziyaret günü olan 11.Mart.2020 ayında itibaren bu virüsle geçen pandemi günlerini pek anmak istemeyiz, Zor ama  kötü hatırası inşallah hafızalarımızdan da silinir,  Fakat her hayırda bir şer, her şerde bir hayır vardır diyen atalarımızın sözleri mutlaka haklı çıkacaktır.

Şimdi bu illete şer yönünden bakacak olursak;

Dünya’ya egemen emperyalist güçlerin, kendi ekonomik çıkarları uğruna dünyanın kirlenmesine umursamadan tüm enerji kaynaklarını ele geçirmek uğruna o ülkenin masum halkını açlığa, yokluğa ve yurdundan yuvasından ederek hatta katlederek, ormanlarını talan ederek yakarak, tarım alanlarını yok etmelerini  ve yine bu Emperyalist güçlerin dünyadaki sermeye çevrelerini kendilerine bağlamakta,   kendi özel bankalar aracılılığıyla  yoksul ülkeleri faiz kıskacı altında borçlandırmakta ve o ülkeleri bu şekilde batırmakta, işin en vahimi ise  insanlar  için önemli olan  tüm gıdaların genleri ile oynayarak o gıdalara insanlığı mahkum ettiler ve insan vücudunun dengesini bile  bozdular.

 İşte bu güçlerin dünyayı yaşanmaz hale getirmelerine biz ancak hayatımıza “Şer” yönünden bakarız. 

“Hayır” yönüyle ele alırsak.

Yüce Mevla’mız  İnsanların doğru yolda olmaları için gönderdiği kutsal kitapların göre diyor ki;

İşte size ilk emrim, “okuyun”, ilim bilim sahibi olun, adil olun, adaletli olun, Size bin türlü çeşitli nimetler verdim, bu nimetlerimi adilane üretin ve tüketin, çalmayın, harama el uzatmayın, yalan söylemeyin,  canlı cansız bütün kainatı ben yarattım onu kırmayın, yıkmayın, tahrip etmeyin, onu koruyun, benim verdiğim cana kıymayın, yetim hakkı yemeyin, Devlet malına, toprağına sahip çıkın küçükleri sevin ve büyüklere hürmet edin, kaza ve kaderi bilin, temiz olun, ben size akıl verdim, aklınızı iyi kullanın, beni de aklınızdan çıkartmayın.”diyor.

Eğer bu emirlere uyuyorsak bizim “hayır” yönümüz de bu olmalı.

Ancak bu illet Corona Virüsünün ülkemizi ilk ziyaretlerinden itibaren biz evlerimizde huzurla günlerimizi gün ederken hayatlarını tehlikeye atarak bu uğurda büyük mücadele örneği veren başta tüm sağlık çalışanlarının hakkı ödenmez,  Mevla’m yardım eylesin.

Fakat yine de hatırlatmakta yanan var sanırım. Bilim adamlarımızın ısrarla  söyledikleri tedbirlere asla uymuyoruz, Gençlik bu konuda çok sorumsuz davranıyor. Maskesiz dolaşmayın diyen devlet yetkililerini hiçe saymak sorumsuzluğun ötesinde ülkesine ve halkına hainliktir, ihanettir.

Kalabalık mekanlara girme. Maskeni tak ve evde seninle birlikte yaşayanları canını tehlikeye atma.

Kim ne yaparsa kendine yapar, unutma.  Tedbirini al. Hayat ile kumar oynanmaz.

Evde kaldığımız şu günleri düşünerek yaşantımıza yeniden yön vermeyi, Mevla’m herkese nasip etsin,

Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle hoşça kalın sağlıklı kalın.

Necati KESKİN

03.Temmuz.2020
 

Bu yazı 4790 defa okunmuştur.