Necati Keskin

Necati Keskin


Karaelmas'a Ulaşan Trenimiz

19 Ocak 2020 - 12:10 - Güncelleme: 21 Ocak 2020 - 19:13

Karaelmas’a Ulaşan Trenimiz

Cumhuriyeti rejimi ülkemize ve milletimize sayılamayacak kadar çok şeyler kazandırmış olduğu gerçeğinden hareketle, Cumhuriyeti kuranlar ve devrimlerini yapanlardan Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Celal Bayar gibi devlet adamları, ülkemizin geleceği için projelerini birbiri ardına sıralıyor.

Bu projelere Cumhuriyetin kazanımları diyoruz, Bilakis de projenin lideri Mustafa Kemal Atatürk, Mart 1922 tarihinde Meclisin açılış konuşmasında: "Ekonomik hayatın en büyük işlevi, taşıt araçlarının, karayollarının, demiryollarının ve limanların içinde bulundukları duruma bağlıdır" diyor…

Cumhuriyetin kazanımları içerisinde demiryolu olunca Sanayi devrimine öncelik eden  “Kara elmas” kömürünün Zonguldak havzasından sanayiye ulaşması için de o yılların en önemli taşıma aracı olarak da  “tren” olunca konu “demiryolu” üzerine yoğunlaşıp hayata geçirilince, hatırlarımıza hemen 99 yaşında vefat eden rahmetli annemin 90 yaşına kadar her satırını unutmadan söylediği o unutulmaz 10. yıl marşı geliyor,

“Çıktık açık alınla on yılda her savaştan;
On yılda on beş milyon genç yarattık her yaştan.
Başta bütün dünyanın saydığı Başkumandan;
Demir ağlarla ördük Ana yurdu dört bastan.
Türk'üz Cumhuriyet'in göğsümüz tunç siperi,
Türk'e durmak yaraşmaz, Türk önde Türk ilerin."

Cumhuriyetin İlk Yıllarında kömüre giden Demiryolu projesi olarak 1937 yılında hizmete giren adına “Karaelmas” adını verdiğimiz “Taş kömürünün” havzası olan Zonguldak’tan sanayi bölgelerine taşıma görevini üstlenmiş, bu arada da Ankara-Çankırı-Zonguldak arasında halkın ulaşım hizmetlerini de yapan ve bir şehirden bir şehre giderken kömürle çalışan lokomotifin isinden pencerelerini bile açamadığımız ama o günün şartlarına en modern ve en uygun olarak halka verilen bu ulaşım hizmeti için temizliğine bile aldırmadığımız “Kara Tren” denilen “Posta Trenini” nostaljik bir hatırasını bile arar olduk,

Tren saatini kaçıranlar için yine de halkın umudu tükenmez Çankırı’dan Ankara’ya gitmek için veya Çankırı’dan Karabük-Zonguldak istikametine gitmek için haftada bir veya iki kere kömür taşıyan vagonlara bir veya iki yolcu vagonu eklenerek gerekli ulaşım hizmeti verilirdi. Bunun adına da “Ara postası” denilirdi.

Daha sonra Ulaştırma bakanı Rahmetli Veysel Atasoy’un girişimleriyle Ankara-Zonguldak hattı ulaşımı modernleştirilerek Posta treninden ayrı saatlerde “Motorlu tren” devreye sokularak geçtiği yerleşim bölgelerinde bulunan halka büyük bir ulaşım hizmeti sunmuştu ki bu hizmet yıllarca sürmüştü. Daha sonra Lokomotiflerin de motorluya çevrilmesi sonucu   “Karaelmas Ekspresi” olarak Ankara-Çankırı-Karabük  ve Zonguldak hakkına müthiş ve konforlu bir ulaşım hizmeti veriliyordu..

2012 yılından beri 8 yıldır yolcu taşımacılığına kapatılan Ankara-Zonguldak demiryolunda “yolcu taşımacılığına tekrar ne zaman başlanacak” ? diye soracak bir yetkili bulamadığımızdan bu konuyu hatırlatmak zorunluluğunu hissettim.

Anadolu’da demiryolu ulaşım hizmeti sunan bütün illerinde tren hatları modernize edilerek hizmete açılmış olmasına rağmen Ankara-Çankırı-Karabük-Zonguldak demiryolu hattının rehabilitasyon projesi kapsamında bütün işlemleri bitirilmiş, buna mukabil Karabük-Zonguldak hattında yolcu taşıma işlemi ne mutlu ki 2016 yılında başlamış olmasına rağmen. Neden olduğunu bilmediğimiz  2012 yılında beri devam eden Karabük-Çankırı-Ankara hattı ise yolcu ulaşımına açılamamış olması itibariyle, bu tren  hattına muhtaç halkın 7-8 yıldır çektikleri çileye sona erdirecek bir müjdeli haberi beklemektedir..

İşin en garibi ise çeşitli partilerden , halkın oylarıyla seçilmiş olan  Zonguldak ilinde 5, Karabük ilinde 3 ve Çankırı ilinde ise 2 milletvekilinin bu konuyu niçin dile getirmediklerini de pek anlamış değiliz..

Umarım sayın milletvekillerimizin, halkın ulaşım hizmetlerini tekrar başlatmak üzere gerekli girişimleri başlatırlar.

Biz devletimize güveniyor, bu hizmeti bekliyoruz ve umuyoruz.

Görüşmek dileğiyle hoşça kalın sağlıklı kalın.

Necati Keskin

18 Ocak 2020

 
 
 
 
 

Bu yazı 9929 defa okunmuştur.