Necati Keskin

Necati Keskin


Ramazan Ayının Olmazsa Olmazı-keşkek-

28 Nisan 2021 - 04:23 - Güncelleme: 28 Nisan 2021 - 18:43

RAMAZAN AYININ OLMAZSA OLMAZLARINDAN-K E ŞK E K –

Biliyorsunuz ki Müslümanlarca kutsal sayılan ve oruç ayı olarak bilinen onbir ayın sultanı Ramazan ayındayız, Allah bu ayda yapılan bütün ibadetlerinizi kabul etsin, gelecek ramazanlara da sağlıklı bir şekilde tekrar ulaştırmayı cümlemize nasip etsin.

Ülkemiz insanlarının yaşam şartlarına göre iftar yemekleri bazı ailelerin lüks otellerdeki astronomik ve gösteriş meraklısı iftar sofraları ile Anadolu’da bazı yörelerin kendilerine özgü iftar sofraları arasında çok çeşitlilik arz ederler.

Yazımın başlığından anlaşılacağı gibi Korgun’da Ramazan aylarına mahsus olmak üzere akşam iftar da soframızda olmazsa olmazlarımızdan yöremize ait
“Keşkek” yemeğini anlatacağım...


Anadolu’muzun çok eskilere dayanan bir yemeğidir, “Keşkek”. Adını duymuşsunuz eminim, ama belki bu yemeği yemeyen olabilir. Eskiden köylerimizde düğün ve bayram günlerinde keşkek yemeği yapılırdı. Korgun’da genellikle Ramazan akşamlarının ilk önde gelen yemek çeşitlerinden birisidir. Malzemesi keşkekliğe uygun buğday, kemikli ettir,  ama şimdi ekonomi nedenlerden dolayı beyaz et kullananlarda mevcut.

Korgun halkının geneli, geleneklerine uygun ve atalarından görme yetişme tarzları gereği paylaşmayı bilen insanların diyarı olması itibariyle her daim kendime örnek aldığım bu insanlar ile sohbet ettikçe hep Korgun’da geçirdiğim yıllarımı hatırlarım,  İşte o yıllarda Ramazan akşamları iftar sofralarının vazgeçilmezi mutlaka Korgun mahalle fırınlarına sabah çömlek (caba) veya güveç içinde fırına verilir. Tam akşam ezasına  yakın zevkle koşarak gittiğimiz  keşkek yemeğini eve getirerek henüz buharı  üzerinde iken iftarda yemenin zevki ve lezzeti  başkaydı..

Keşkeği ile meşhur dedikleri Safranbolu’nun bazı yöre ve köylerinde yapılan keşkeklerden tatmak bana nasip oldu ama benim damak tadına en uygun olduğunu bildiğim tek yöre, inanın bizim Korgun’da mahalle fırınlarında sabah verilip akşam ezasına yakın alınan çömlek ‘caba’ içinde yapılan keşkeğin eşi ve benzeri yok.. Birazda katık için kullandığımız ve  güzün kestiğimiz etliklerin özellikle keşkek için tuzlayıp kuruttuğumuz kemikli etlerinin lezzetine katkı sağladığı kanısındayım..

Rahmetli anam “İftarda Keşkek olmadan oruç ayı olur mu, sevaptır” derdi.,

Korgun’da keşkek ramazan ayının sembolüdür.

İnsanın unutamadığı, sabırla beklediği tek şey bir gün karşılarına çıkacakları umutlarıdır. Ne yazık ki kaderleri birbirine bağlı Korgun halkının da umutları da aynıdır. Mitik, Örenbaşı, İğdeli çeşmelerinde tattığı su dur Aldıkları nefestir, tattıkları keşkektir. Bu insanlar kendi özünden kopmamış, kendi kültürlerini yaşamış, kendi adetlerini ve geleneklerini hem benimsemiş hem de kanun yerine koyup uygulayarak hayatlarını sürdürmüşlerdir.

Keşkek oruç ayının yani Ramazan günlerinde iftar sofralarının vazgeçilmezi dedik, O bayram sabahı ise her mahallenin camisinde Bayram namazı için gelen çoluk çocuk, kadın erkek, yaşlı genç herkes bayram namazından sonra bayramlaşma töreni dostluğu, kardeşliğin ve özlemin sessiz yankılarıdır.

Ne güzeldi ramazan akşamları ve teravih namazından sonra kahvehanelerde sahura kadar olan muhabbetleri unutmak mümkün mü.

Keşkek sohbetimizle konuya girdik, Ramazandan geçtik ve Bayram ile kapatıyorum

Mevla’m cem-i cümleye sağlık ve huzurla nice ramazanlara ve nice bayramlara kavuşmayı nasip etsin.

Necati KESKİN
27.Nisan.2021

Bu yazı 1722 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum