Necati Keskin

Necati Keskin


Kandiller

02 Nisan 2017 - 11:08

Bu gün 29 Mart 2017, Mübarek Üç Ayların (Recep, Şaban ve Ramazan) başlangıç tarihidir. Üç  aylar içerisinde  mübarek gün ve gecelerin İslam aleminde nasıl kutlanmaktadır bilemem, ama en azından 60 yıldır hatırladığım kadarıyla  İl, İlçe ve köylerde merkez camilerinde Mevlit okunarak ve ibadet edilerek  kutlanır bu mübarek günler..

 

Bu gün oturup da bu mübarek gecelerde şöyle dua edilir, şu gibi ibadetler yapılır gibi konuları beni aşan bir yazı yazmak niyetinde değilim. İfade etmek istediğim şey farklı.

 

Benim çocukluğumda da Regaip, Mevlit, Miraç, Berat Kandilleri ve Kadir gecesi olarak kutladığımız ve çok önem verdiğimiz günler vardı. Ama o günlerde hiç bir Allah’ın kulu çıkıp da “Dinimizde kandil diye bir şey yok” demezdi... Hatta bunları derken Kur’an’ı kaynak göstererek kandillerin yani İslam’a aykırı olduğunu da söylemezdi. Fakat son yıllarda aşağı yukarı üstelik de ilahiyat alanında uzman olan birileri çıkıyor Televizyon kanallarına ve büyük bir buluşa imza atmışlar gibi: “Efendim Kandil diye bir şey yoktur, Allah’ü Teâlâ Kadir Gecesinden başka hiç bir gün için önem atfetmemiştir. Diğer günlerin de kutsallığı yoktur”  gibi laflar ediyorlar.

 

Ben bilemem işin bu kadar ince teferruatlarını. Kendi bilgim ve alanım olmayan konuda da ahkam kesemem. Lakin bir “kandil” gecesini kutlamanın, o günde fazladan ibadet yapmanın, mevlitler okumanın kime ne zararı var. Mevlit okunması sırasında yapılan ilahilerin, Kuran’ı Kerim okumanın, yapılan duaların,  Allah’ın ve onun sevgili Resul’üne zikredilenlerin kadri kıymeti hiç mi yok. . İnsanlar Kandil kutlayalım diye havaya ateş mi ediyorlar? Arabalarıyla konvoylar yapıp trafiğin altını üstüne mi getiriyorlar? Kandil denilen bu günlerde kin, düşmanlık, sevgi ve saygısızlık, edepsizlik, kul hakkına saldırı adına bir eylem var mı? O halde bırakın insanlar birbirlerinin kandillerini kutlasın. Birbirlerine güzel şeyler söylemek için böyle bahaneler varsa uydursunlar. Daha fazla ibadetin kimseye zararı olmaz. Varsın Kur’an’da zikredilmemiş olsun (dedim ya bu konuda yorum yapamam gerçekten zikredilip edilmediğini de bilmiyorum) Kandillerin kimseye zararı olmaz.

 

Son bir şey anlatıp bitireceğim konuyu.

 

Atatürk Ve Nuri Conker bir gezide yaşlı bir adamla tanışırlar. Adama sorar Atatürk.

 

-Sen Atatürk’ü tanır mısın?

 

Adam cevap verir.

 

-Elbette tanırım. O bembeyaz sakalları olan.. Nur yüzlü bir yaşlıdır. Her hafta Hacı Bayram Veli Camiine gelir Cuma namazı kılar.

 

Nuri Conker tam adama müdahale edecektir. Karşısındaki kişinin Atatürk olduğunu söyleyecektir, Atatürk sessizce ikaz eder Nuri Conker’i

 

 -Bırak, O adamın hayallerindeki Atatürk’ü yıkma.

 

Ben de derim ki: Sayın bazı ilahiyatçı olan ya da olmayan hocalarım... Bırakın... Bu milletin hayalindeki, gönlündeki kandil sevgisini yıkmayın.

Bütün İslam aleminin Mübarek üç aylar boyuncu, Regaip, Miraç, Beraat Kandillerini ve Kadir Gecelerini Can-ı Gönülden Kutlar; Tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden dilerim.

 

Tekrar görüşmek dileğiyle hoşça kalın, sağlıklı kalın.

 

Necati Keskin 29 Mart 2017

Bu yazı 19612 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum