Necati Keskin

Necati Keskin


Kurbanınız var mı?

01 Ağustos 2019 - 19:57

Kurban Bayramında ne yazabilirim diye düşünüyorum, Birilerine dokunur diye siyaset yazamıyoruz, Ekonomist değilim ki Dolar ve Euro yükseldi sebebini nasıl izah edeyim. Bir parti kurulacakmış bana ne, Doğalgaza, elektriğe, zam yapılmış, bayram tatili ne kadarmış, bayram ikramiyeleri gibi eften püften tüften şeyler yazmayacağım,

 

Yani, Kurban Bayramından geçen yılda yazdığım gibi yine “Kurban” yazılır.

 

Kurban bayramında ekonomik durumu herkesin kendisini ilgilendirir ama bu yazıma başlamadan 20 gün önce Korgun’a gitmiştim, kendime göre gözlemlediğim de, yani mali durumu ve ekonomisi bozuk olanların bile maşallah herkes de bir kurban kesmek için kurbanlık alma telaşı var.

 

Geçen yıl yazdım yine bu senede aynı yazıma devam dedim, Aslında yazım insani yönden ibret alma niteliğindedir.

 

Kurban bayramında kurban kesmek Müslüman aleminde her Müslüman’ın maddi durumu kurban kesme imkanına sahip olanlara vacip olan bir görevdir,  der Kuran-ı Kerim (Hac Suresi.34. Ayet)

 

Şimdi ülkemizde kurbanı kesecek olanlarla, bu imkanı sahip olmayanlar var. Ancak ülkemizde öyle bir hal aldı ki, ekonomik olarak mali durumu yerinde olmayıp, yani Kurban kesme şartlarına haiz olmayanlar bile el aleme karşı, veya aile efradına mahcup olmaması için tüm maddi imkanlarını zorlayarak kesenlerin var olduğunu da biliyoruz ve  görüyoruz..

 

Tıpkı benim gibi..

 

Kurbanınız var mı?

 

Bayram ya bu, mutlak konu komşu ziyaret edilecek, Öyle ya kurban bayramında kurban kesen bir tanıdığınızın ya da arkadaşınızın ziyaretine gittiğinizde bayramlaşma yapılır, hane halkı ile hoş beş muhabbetinden sonra, eğer kurban kesilmişse adettendir, tadımlıkta olsa kurban etinden kavurma ikram edilir. Kavurma biter bitmez Allah kurbanınızı kabul etsin faslından sonra o hiç hoşlanmadığım o soruyu sorarlar “Siz ne yaptınız bu yıl,  kurbanınız var mıydı?”  O toplum da Kurbanınız varsa iyi de, ya maazallah yoksa, eşe dosta, çoluk çocuğunun gözü önünde ister istemez bir mahcubiyet. Neden olmadığını o topluma izah etmek zorunda hissediyorsun kendini.

 

Yani ne gerek vardı bu soruyu sormana,

 

Yani kimse senin kurban kesme şartlarına haiz olmadığını veya mali durumunu düşünmez. Oldum olası sinirlenirim bu soruya. Bayramlaşma bahanesiyle gelmişiz, ağız tadıyla yedireceksen iki lokma et, ne gerek vardı “kurbanınız var mı” diye sormaya, Eğer kesmiş isem bunun övünülecek bir tarafı yok ki? Kurban kesme şartlarına haiz olduğuma görev,  ya da çoluk çocuğum için maddi sıkıntıya girip  kesmişim, benim gibi inanan insanların da sırf gösteriş olsun diye kurban kesmiş olması mümkün mü?,   veya kurban keserim, kesmem kime ne? Bunun övünülecek nesi var ki sırtım sıvazlanır gibi ’Allah kabul etsin” duaları yağdırırlar. Kesmemişsem niçin kesmedin der gibi hüzünlü gözlerle bakılır bana “Kurbanınız olmadığına üzüldüm yani, demek ekonomik sıkıntıdasın ha? Yani ne diyeyim, keşke borç-harç kesebilseydin, ufak da olsa bir şeyler”  Ya da; yüzünüze söylemezler ama arkanızdan  “Görüyor musun evi, barkı var adamın, çocuklarının durumu da iyi, kendisiyle iki nüfus, Kurban bile kesemiyormuş” veya “Adamı 50 yıldır tanırım bu konuda inancı yok ki kurban kessin” dedikoduları üretirler...

 

Bu işin bir diğer yönü de  “Kurban demek, kan akıtmak demek değildir” diyen ünlü hocalarımız söylemleri ne kadar doğrudur, yanlıştır bilemem ve bu konuda da yorum yapamam Bu yorum beni aşar. Ama eğer biz bir hayvanı kesiyor ve onu yemekte bir sakınca görmüyorsak bunun Kurban Bayramında olması ile sair günlerde olması arasında ne fark var diyenlere vereceğim cevap “Onun farkını yüce yaratıcı bilir”

 

Şair Hatemoğlu ne güzel demiş,

 

Kurban bayramı hediyedir bütün İslam alemine

 

Feyzi-rahmet bağıdır tüm kırgınlık alametine

 

Kenetlenir tüm Müslümanlar mutlu hayrı-seyrine

 

Sevgiler kurban olur insanlığın yüreğine

 

Bazı insanlarımızın ağzından sanki bal damlıyor, fakat bazı insanların da ağzı torba değil ki büzesin, Televizyon ekranların her yıl görüyoruz, mesela kurbanlık hayvanların çok vahşi şekilde kesilmesi İslam inancı ve ahlakıyla bağdaşır durum değildir. Neler gördük neler, Mesela, iki kere kaçma teşebbüsünde bulunan hayvanını kaçmasın diye önce bacaklarından kesenleri görünce heyecanımı, öfkemi Allah bağışlasın çok kötü sözler söylemiştim...

 

Şeyh Sadi’nin de şu sözüne bakar mısın,

 

Demire cila vurma, pasını gideremezsin,

 

Kara yürekliye öğüt verme taşı çiviyle delemezsin.

 

Kurban kestikten sonra “Allah kabul etsin” ama sağda solda, kurban kesemeyenlerin yanında kendisini öven konuşmalarını konuşmak. Allah’ın günü Kurban Parasının şu kadar verdiğini, bu kadar kurban eti dağıttığını konuşmak pek hayır getirmez. Hani bir söz vardır “İbadet gösteriş için yapılmaz”  İşin aslı, Allah adına yapılan ibadetler de gizlilik yakışır.

 

Şunu da yazmadan geçemem,  Allah için kurban kesme ibadetini kendileri için  “Yıl içinde yiyecek kavurma” anlayışında olan her kim varsa onları da Allah affetsin..

 

Kurban Bayramının bütün insanlığa ülkemize ve İsrail ve onun gibi terörist devletlerin mezalimine maruz tüm Müslüman kardeşlerimize, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum.

 

Tekrar görüşmek dileğiyle hoşça  kalın sağlıklı kalın..

 

Necati Keskin

 

01.Ağustos.2019

Bu yazı 6812 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum