Necati Keskin

Necati Keskin


Milli Eğitim Politikamız

01 Ocak 2021 - 15:01 - Güncelleme: 01 Ocak 2021 - 15:05

2020 yılının tüm olumsuzluklarının bitirilmesi Covit.19 virüsünü bizlere tanıştıranları lanetleyerek ve bir yıl daha yaşlandığımızın hüznü yerine 2021 yılının getirdiği mutluluğu tüm okuyucularımla birlikte yüreğimle kutlar, bu yılın dünya barışına, ülkemize hayırlar getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ediyor. Tüm insanlara ve insanlığa değer verenlere sağlıklı ve huzurla dolu, sevdikleriyle birlikte nice yıllar geçirmelerini diliyorum.

Covit-19 denilen illet virüs nedeniyle karantina günlerimiz den ayrı, sağ bacağımdaki kas erimesi dolaysıyla sağlığımızın pek yerinde olmadığı şu günlerde yazılarıma ister istemez uzun süre ara vermek zorunda kalıyoruz.

Yazımın konusu Devletimizin Milli Eğitim Politikası:

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul Başak şehirde İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada "Her okul seviyesinde öğretime ağırlık verilirken eğitim kısmı ihmal edilmiştir. Özellikle medyanın etkisiyle geleneksel eğitim öğretimin gücü azalırken yerine daha iyisi konulamamıştır. Evlatlarımızın zihinleri batının popüler kültür ve sapkın hezeyanlarla doldurulmuştur. Önümüzdeki dönemde önceliğimiz aileden başlayarak çocuklarımızı hakkıyla yetiştirmek şarttır. Bu değişim sıradan müfredat tadilatından ziyade topyekun eğitim-öğretim reformu gerektirir. Tek ihtiyacımız olan değerlerini iyi bilen, kültürüne, tarihine sahip çıkan insanlar yetiştirmektir” dedi.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu düşüncesini sonuna kadar yerinde buluyor ve destekliyoruz. Çünkü bir milletin yükselmesi çağdaş medeniyete ulaşması ancak Milli Eğitimin milli politikalarıyla mevcuttur.

Cenabı Allah’ın ilk emri okudur. Yani ilim yap demektir. İlimde fen dersleriyle olur. Fen derslerinin temeli matematiğe dayanır. İlme dayanmayan ve adaletten yoksun din kördür.

İşte bugün İslam dünyası bunun sancılarını yaşamaktadır.

Peygamberimiz “İlim Çin de de olsa bulun” diyen bir Peygamberin ümmeti olarak hangi icadı yapmış? Bana elle tutulur gözle görülür bir ürününü göstere bilir misiniz?

Nasıl başaracağız; müfredattan fen derslerini alıp semavi dersler ekleyerek mi?
Veya nasıl okuyacağız, araştıracağız?

Konuştuğum tüm öğretmenleri söz birliği etmişçesine “Aslında bu körpecik beyinlerimize ilmin gerektirdiği fen derslerini, laboratuvarda inceleme yapmayı, matematikte yarışı, güzel okumayı ve yazmayı, tarih şuurunu, mutlaka sahip olduğu dinini, mensubu olmakla şeref duyduğu milletini sevmeyi öğretemezsek vay halimize!”

Biz geçmiş milli eğitim politikalarının ezberci, ilmi ve milli olmaktan uzak olduğunu söylerken bugün onu arar vaziyete geldik. Tüm İslam alemi derhal ilme ve adalete yönelmeli yoksa medeni milletlerin kölesi olmaya devam edecektir.

Bugün, samimi söylüyorum; İslam dininin mensubu olarak bunun ıstırabını, acısını yüreğimde hissediyorum.

Necati KESKİN

31.Aralık.2020

Bu yazı 5277 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum