Necati Keskin

Necati Keskin


Gönlümüzün Ayı Hoş Geldin

01 Nisan 2022 - 11:02

Gönlümüzün Ayı Hoş Geldin

Gönlümüzün ayı Ramazan ayına girdik.

Müslümanlarn mübarek Ramazan ayı çok ayrı duygular içerisinde geçirmesi ve ruhen kendini temizleme ayıdır. Yani Ramazan ayı ibadetle geçen sabır ayıdır. Allah'ın insanlara rahmet  kapılarını açtığı aydır..

Aslında gönüllerimize huzur, sofralarımıza lezzet ve anlam yükleyen Ramazan ayı bir nevi Allah’a ibadet ayıdır dedik ve b
u ayda ibadetlerimizden en mühim olanı ise  ve Kuran’ı Kerim’in emirlerinden yerine getirilmesi önceliği taşıyan birisi de “Oruç” ibadetidir,

Çünkü Allah insanı yaratırken diğer bütün canlılardan üstün kılmıştır. Özellikle insanlara diğer canlılardan farklı olarak hem akıl hem de fikir vermiş ve yeryüzünde insanların emrine sayılamayacak çeşitli nimetlerle donatıp onlara sunmuştur. İbadet ederek geçirmemiz ise ona olan saygımız ve şükranlarımızın ifadesidir.

Ramazan ayı niçin diğer aylardan daha kutsaldır, çünkü Kuran’ı Kerim’in bu ayda Peygamberimize (S.a.v.) vahiy yoluyla indirilmeye başlanmış olması yanında, kutsal gecelerin en önemlisi olarak belirtilen “Kadir gecesi” ise bu ay içerisindedir ve onun içindir ki Ramazan ayı “11 ayın sultanı” olarak anılır.

Ramazan ayının bu kutsallığını anlattıktan sonra gelelim ülkemizde bu ayda yapılacak olan iftar sofralarındaki yemek proğramlarına,

Daha ramazan ayına gelmeden, üçbeş gün önce tüm marketlerin önünde bir yığılma ki zannedersin ya yarın ya harp çıkacak yada ülkemizde bir sıkıntının var olacağını veya yiyecek maddelerinin tükenmekte olduğunu hissederek, marketlere hücum etmek telaşına düşülmüş olarak gördüm..

Marketlerde bu yığılmanın sebeli nedir diye sorduğumda, verilen cevap ise çok manidar “Ramazan geliyor”..

Yukarıda bahsettiğim gibi Ramazan ayı bazıları için ibadet ayı ama bazıları için ise önümüze geleni mideye indirme ayı olarak kabul ediliyor. Veya bu aya böyle bir anlam yükleniyor..

Halbuki ramazan yeme içme ayı değil, ibadet, sabır ayı olması yanında bir nevi fakir, fukara, garip guraba insanları yedirme ve gözetme ayı olarak bilmemiz gerekir. Ama gelin görün ki bazı meşhur iftar sofraları ki yarıdan çoğu israf sofralarıdır. Hatta kamaraların önünde gösteriş için verilen iftar sofralarda varlıklı olan insanların kendi ayarında olanlara ikram edildiği ve asla bir fakir, fukara veya bir garibanın bulunmadığı iftar sofralarıdır ki, bu sofralarda israf edilenlerin zerresine muhtaç insanların var olduğu ülkemizde İslam’ın bahsettiği iftar sofralarına asla uygun olmadığıdır.

Acaba bu ayda Mevla’m fidre ve zekat vermeyi Müslümanlara niçin mecbur kıldı, bunun bilincine varamayan, düşünemeyen, analiz edemeyen bu insanlara da diyeceğimiz şu ki Ramazan ayının kutsallığını idrak edemeyenlere de Allah akıl versin..

Bu konu hakkında bilgi veren ve Youtube de dinlediğim Prof. Dr. Mehmet Okuyan hocamın Kamaralar önünde gösteriş sofralarını kuranların “Maun Suresi 47.Ayeti” ni lütfen mealini iyi anlamaları gerektiğini söylüyor, sayın hocam..


Varlıklı insanların birbirleriyle yaptıkları benim her zaman söylediğim o israf sofralarına ait yaşadığım ve unutamadığım birkaç örnekten birini anlatmak istiyorum..

Karabük Kadastro Müdürlüğünde çalışırken, Karabük'te bir mahalle muhtarı Vali, Vali yardımları, Müftü, Daire Müdür ve Yardımcıları ile kendilerine özgü bürokratlara iftar yemeği için davet ederken, ister istemez muhtara “Sayın Valinin ve yardımcılarının, daire müdürlerinin iftarda ne işi var. Bu binada mevcut gariban insanlar, şoförler, odacılar ile  mahallendeki fakir fukara  halkı niçin iftara çağırmıyorsun” dediğimde “Ya Necati Bey, bana makamına vardığım zaman işlerimi anında bitirecek kimseler olması lazım, benim zibidi takımı ile ne işim olur” dediğini dün gibi hatırlarım.

İşte bazılarına göre iftar sofralarındaki temel zihniyet bu. Halende bu zihniyet devam ettiğine inanıyorum..

Bu ayda ibadet ayı dedik ve bu ayın güzel olan taraflarını da yazmam gerekir, Mesela İftar sofralarında akşam esan sesini aşk ile dinleyeceğiz, top sesini seveceğiz, Oruç açmanın hazzına, zevkine varacağız, Sahurda çalışan davul sesine aşina olacağız, ayrıca ekmeğin, sebzenin, suyun yani bütün nimetlerin kıymetini idrak edeceğiz, davranışlarımız da daha düzenli ve hoşgörülü olacağız, haramdan kaçınacağız, Rahmeti rahmana kavuşan atalarımızı yad edip dualarla anacağız, yani dünyadaki tüm varlıklara ve yaratıcısına saygı duyacağız.,

Hoş geldin gönlümüzün ayı hoş geldin,

Biz kullar şaşar beşeriz, hata ederiz.

Rabbim bizlere bu ayda rahmet kapılarını sonuna kadar açmasını, bu ayda yapüığımız tüm ibadetlerimizin yanında dua ve niyazlarımızı da kabul etmesi dileğiyle..

Hayırlı Ramazanlar dilerim.

Necati KESKİN 01.Nisan.2022

Bu yazı 1029 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum