Necati Keskin

Necati Keskin


Teknolojiye Ayak Uyduramayanlar

09 Mayıs 2022 - 10:52 - Güncelleme: 09 Mayıs 2022 - 10:58

Teknolojiye Ayak Uyduramayanlar

Anlatacağım olay gerçek bir yaşamdan alınmış, bir alıntı ama fıkra gibi. Aşağıda yazdığım yazıma ne kadar uyar, siz karar verin….

Bir adam Microsoft şirketine iş için konuşmaya gidiyor. Girmek istediği iş de tuvalet temizleyiciliği. İşe girmek isteyenleri, tıkanmış bir lavaboyu temizleyip testten geçiriyorlar.

Microsoft şirket yetkilisi adama testi geçtiğini, hangi gün saat kaçta iş başı yapması gerektiğinin e-mail yoluyla gönderileceğini söylüyor… Adam, bilgisayarı olmadığını dolayısıyla e-mail kullanmadığını açıklıyor. Şirket yetkilisi ise adama:

“Üzgünüm ama e-mailiniz yoksa siz sanal olarak var sayılamazsınız ve bu yüzden sizi işe alamayız.” diyor.

Adam çaresizce dışarıya çıkıyor ve “Ne yapsam, ne etsem!” diye düşünürken cebindeki 10 dolar ile 20 kilo kiraz almaya karar veriyor. Kapı, kapı gezerek kirazları satıyor ve 2 saat içinde sermayesini 2 katına çıkarıyor. “Bu şekilde ekmek paramı çıkarabilirim.” diyerek her gün sabah erkenden kalkıyor ve kapı, kapı dolaşarak kiraz satıyor. Adam her gün sermayesini ikiye katlayarak büyütüyor. Derken küçük bir kamyonet alıyor ve satışa tüm taze meyveler dahil devam ediyor, üç  yıl içerisinde  büyük bir kamyon ve daha sonraki yıllarda da birkaç küçük kamyonet alıyor.

Derken aradan tam 26 sene geçiyor…

Bu adam şu anda Amerika’nın en büyükleri arasında yer alan bir nakliyat şirketinin sahibi.

Bir gün ailesinin geleceğini düşünerek sigorta yaptırmak istiyor. Sigorta şirketi kendisinden bir e-mail adresi istiyor. E-mail kullanmadığını söylediğinde sigortacı: “İlginç, e-mailiniz olmadan büyük bir holding kurmuşsunuz. Bir de e-mailiniz olsaydı neler yapardınız!” diyor.

Adamın cevabı: “E-mailim olsaydı şu an da Microsoft Şirketinde tuvalet temizliyordum.”

Bu yazdıklarımı zamane gençleri yadırgayabilirler veya hadi ya!. gibilerinden hayret edebilirler, Çünkü 70 yaşımıza ayak bastığımız bu topraklarda 60 yılını geri yüklendiğini varsayarsanız ne idik ne olmuşuz gibi seslerin yükseldiğini göreceksiniz,

Ülke savaştan çıkmış, Cumhuriyeti yeni kurmuşuz, yokluğun yoksulluğun tavan yatığı En iyi ulaşım ve yük taşıma aracının kağnı dan konforlu arabalara, Motorlu ve hızlı trenlere, ve Metrolara ve şehirler arası lüks otobüslere geçişimiz her halde kolay olmadı, biz 60 yıl  bekledik, Yine o zaman bizlere büyüklerimiz “sizler şanslısınız bizler neler gördük neler” diye anlatılanları burada tek tek yazmak kabil değil, Bu ülkenin nimetleriyle ve kendi ekip, biçme ile emeklerinin karşılığını alamadan yokluk  ve yoksulluklarla ömürlerini tükettiler,

O cefakar halkımızı bu günlerle kıyaslandığında teknoloji yoksunu olduklarından yaşadıklarını zannettiler, Mesela; O zamanların en iyi teknolojisi büyük pilli, bataryalı her evde bulunmayan, ancak mali durumu iyi olan ailelerde ve lüks sayılan radyoları, onların tozlanmamaları için üstüne dantel ören versiyonları ile evin en müstesna köşesini ona ayırıp haftada ancak 5-10 dakika düğmesini açan aileler vardır ki bunlar bayağı eski toprak,

Teknolojinin bize getirdikleri anlatırken şu olayı hiç unutamam, Rahmetli babamın vefat ettiğini haber aldığımda Çaycuma’da görevli idim, Çaycuma PTT sinden Korgun’a yıldırım telefon ettim, görüşmem için 4-5 saat bekledim ama yine de görüşmem mümkün olmadı. Şimdi ise bakın şu teknolojiye saniyeler içinde dünya avucunun içinde, hem de  naklen yayın gibi görüntülü. çok değil 1975-80 li yıllarda Kadastro Müdürlüğünde işimin gereği 10 günde yaptığım memur özlük hakları bordrolarını bu gün 5 dakika da bütün işlemi bitiriyorlar. Hele  o arazi  çalışmalarında kullanılan  aletler bir teknoloji harikası...

Dedim ya bende yaşlı olup niçin yeni model telefonları kullanmadıklarını söylediğimde onlarında kendilerine göre haklı sebepleri de var, “Aman kullanmasını bilemediğim şeye elimi süremem”,. Sonuçta bu iş biraz da merak işidir, eskiden bu konular hakkında meraklandıracak, insanı bu tarz bir hobi içine sokacak aletler falan yok idi, o zamanlarda durum farklı idi. şimdiki  nesiller daha şanslı gibi,

Geçen yıl Japonya Başbakanı “Biz  önümüzdeki 50 yılın teknolojisini bulduk planlar projeler hazır ama, halkımız buna hazır değil” demişti. İşte asıl korkulacak olan durum bu. Gelecekte teknolojik aletleri kullanamayanların dünyada yaşaması kabusa dönecektir, Çünkü artık hiç bir b.ktan anlamayan insan moduna geçeceğiz.

Şimdi Çankırı’da, Çankırı’nın en büyük haber gazetesi olan “www.haberci18.com” gazetesi teknolojiye ayak uydurabilmek size de en doğru ve en çabuk haberleri anında ulaştırmak  için büyük çaba harcamaktadır. Emeği geçenlere teşekkür borçluyuz..

Bilmem ki görüşlerimde haklı mıyım?

Bu eskiler konusunda aslında anlatılanlarla kitaplar yazılır, kısa kesmek bize, ders almak size düşer, Görüşmek dileğiyle hoşça kalın sağlıklı kalın.

Necati Keskin

09 Mayıs 2022

atay1348@gmail.com

Bu yazı 953 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum