Necati Keskin

Necati Keskin


ADALET

31 Mayıs 2023 - 22:19

Yazımın konusu tabi ki adalet.

Adaletin tecellisi konusunda bir fıkra ile konuya girmek istiyorum.

Fıkra dedik ya!.

Aslan, kurt ve tilki arkadaş olmuşlar, birlikte ava çıkmışlar yakaladıkları Bir geyik, birde ceylan ile bir tavşanı yakalayıp başlarına oturmuşlar.

Aslan Kurt’a  seslenerek “Kurt kardeş sen iyi hak ve adalet gözeterek pay etmeyi seversin şu avları pay et bakalım” demiş,

Kurt hemen Aslan’ın emrini yerine getirmek için “Tamam  Aslan kardeş Şu büyük olan geyik senin, Ceylan da benim, tavşan da tilki kardeşimin” demiş,

Aslan bu  pay etmeye çok sinirlenmiş ve kükreme ile Kurt’a bir pençe atarak 15 metre uzağa fırlatmış,

Bunu göre tilki korkmaya başlamış Aslan tilkiye dönerek “Tilki kardeş sen paylaştır bakalım” demiş Tilkide “Hay hay Aslan kardeş, sabah kahvaltıda ceylanı yersiniz, öğlen yemek vaktinde de geyiği halledersiniz, akşama mideniz yorulmasın onun için hafif şeyler ister  yani akşama da Tavşanı götürürsünüz” deyince Aslan gülerek ve biraz da alaylı şekilde “Böyle hakka  ve adalete dayanan paylaşmayı nereden öğrendin tilki kardeş” deyince Tilki aslana dönerek “biraz önce sizden pençe yiyen Kurt kardeşimden öğrendim”. demiş.

Adalet sözü bizim özümüzde, benliğimizde ve karakterimizde ve İslam dininin temel esaslarında hep adalet kavramı, adalet anlayışı vardır. Aslında kelime anlamı bile çok kıymetli bir sözcüktür.

Politikadan, siyasetten mümkün mertebe uzak durmuşumdur. Hiçbir siyasi kurumun içinde değilim. Bütün siyasi partilere yaklaşımım eşit mesafededir.

Ama ne kadar  uzak durursanız durun, yazılarıma karşı olan bazı kendini bilmezler beni mutlaka bir siyasi partiye yapıştırır, Ama yapılacak bir şey yok çünkü. Bu kural tanımazlar dünyanın her yerinde de  vardır.


Adalet dedik ve İslam’ın temeli adalet ile başlar, İslam halifesi Peygamberimiz bir hadisinde “Adalet olmayan yerde Allah’ın Rahmeti olmaz” demiş. Hz. Ömer “Adalet Mülkün Temelidir” demiş, Ünlü Matematikçi ve Şair Ömer Hayyam ise “Adalet Evrenin Ruhudur” demiş.

Aklın yolu bir, mutlak ahlakın ve faziletin en kıymetli hazinesi sayılan adalet, insanlık için en önemli erdem, çok önemli bir ahlak ve en güzel mahşer terazisi olarak tanımlanır.

Yaşadığımız ortam da uygulamaya geçildiğinde nasıl bir şeydir adalet!

İslam dininin temel direği olarak biliriz Adalet ki; mülkün temelidir, bazı yazarların dediği gibi temelden yükselen orta direğidir adalet. O orta direk çöktüğünde Ahlakın çöküşüdür, ahlakın çöküşü ise toplumun çöküşü olarak algılanır.

İslam halifesi Hazreti Ömer “Adalet Mülkün Temelidir” sözüne, Ünlü Matematikçi ve Şair Ömer Hayyam’ın sözüne kulak verdiğimizde nasıl bir şeydir adalet?

“Evrenin ruhudur adalet” diyor. “Adalet olmazsa evren bile anlamsız hale gelir” diyor şair..


Geçen yıl TRT ekranlarında yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinde, Kanuni Sultan Süleyman’ın ünlü Şeyhülislam’ı Ebu Suut Efendi, Padişaha adalet hakkında bir konuyu ahlatırken “Padişahım; Peygamber Efendimiz bir hadisinde, kadılar, üç sınıftır. Birisi cennette, diğer ikisi ateştedir. Cennette olanı, hakkı bilip onunla hüküm verendir. İnsanlar arasında bilgisizce hüküm veren ile hakkı bilip hükümde haksızlık yapan ise ateştedir. Çünkü, Adaletin olmadığı yerde Allah’ın Rahmeti de  olmaz" diyor.

Evrende yaşayan tüm canlı cansız varlıklar içindir adalet. Sokakta kendi adaletini sağlamak için garip guraba vatandaşın hakkını hukukunu çiğneyenler içindir adalet, eşine zorbalık yapanlar içindir adalet, Hor görülen ve işkence altında olan hayvanlar içindir adalet, yani yaşayan, gözle görülen tüm unsurlar içindir adalet,

Mevla’m evreni yaratırken mutlak bir denge üzerine kurmuştur. Her şey bir diğerinin nedenidir. Şair Ömer Hayyam da o nedenle “evrenin ruhudur adalettir” diyor.

Yaşayan ve aklı olan tüm insanlara Mevla’m “Adalet Kalbine, Ruhuna islemesi” dileğiyle hoşça kalın, sağlıklı kalın…

Necati KESKİN

01 Haziran 2023

Bu yazı 657 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum