Necati Keskin

Necati Keskin


Bayramlar Bizim Neyimize

24 Nisan 2023 - 10:12 - Güncelleme: 24 Nisan 2023 - 23:11

Bayramlar Bizim Neyimize

İslam dünyasının kutsal aylarından birisi olan Ramazan ayının sona ermesi ile  beraber üç günlük “Şeker Bayramı” olarak da kabul ettiğimiz, ayrıca Türk toplumu olarak manevi değerlerimize ve gönül zenginliğimizin başında gelen, hanelerimize bereketiyle huzur veren, aynı zamanda ülkemizin birlikte ve beraberliğine katkı sağlayan Mübarek Oruç ayını idrak ederek Üç günlük Ramazan Bayramını da  kutladık çok şükür..

Ramazan ayı, oruç ayı dedik ve sonunda özlemle bekledik, bayramı da gelse diye, bayram  geldi ve gitti,  hem de bir çırpıda...

Bu bayramı layıkıyla yaşayabildik mi?

Yaşadık, ama eski bayramlara göre pek değil..

Çünkü bu bayram önceki yıllarda kutladığımız bayramlar gibi ister istemez buruk geçmiştir, Çünkü, 06 Şubat 2023 tarihinde 14 milyona yakın vatandaşımızı yerle bir eden ve şu anda Devletimizin verilerine göre 55 bin yakın vatandaşımızın da  can kaybına sebep olan deprem felaketi sebebiyle birimizin derdi hepimizin derdi diyerek acılarımızı içimizde hissederek haklı olarak buruk geçmiştir.

Benim böyle dini bayramlarda hep hatırladığım, komşu hakkı ve paylaşmaya önem veren Peygamberimizin bir hadisini hatırlarım, “Komşum aç yatarken, tok yatanlar bizden değildir.” Hani hepimizin ah, ah diyerek başlayıp özlem ile söylediğimiz bir söz vardı ya "Ah!.. Nerede o eski bayramlar" İşte o söz tamda bu bayram için tecelli etti, Çünkü depremi vurduğu 14 milyona yakın vatandaşımıza can ve mal kaybına sebebiyet veren deprem felaketidir bizlere buruk bayramı geçiren ve eski bayramları hatırlatan.

Durum böyle olunca, içimdeki hüzün patlama yaparak, sonunda bayramlar bizim neyimize demekten kendimi alamıyorum..

Bu nedenle özellikle bu deprem felaketinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza, bu topraklar uğrunda şehit olan evlatlarımıza, gazi olan, ahirete göçmüş kahramanlarımıza, Allah’ın sonsuz rahmetini diliyorum. Ayrıca hanelerimizde, komşularımızda, mahalle ve yöremizde, ayrıca  huzur evlerinde yaşamını sürdüren yaşlılarımıza, kimsesiz kalmış çocuk yuvalarında ve yetiştirme yurtlarında korumaya  alınmış çocuklarımız ile hastane kapılarında yaşam mücadelesi veren tüm insanlara yüce Mevla’m acil şifalar ve kolaylıklar ihsan etsin.

Bu bayramın faziletine bakar mısınız. Ramazan bayramı birinci günü ve aynı gün Cuma ve aynı bayram içerisinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramı, bir bayram içerisinde üç bayram,

Tekrar görüşmek dileğiyle Mübarek Ramazan Bayramınızı ve 23. Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı en içten duygularımla kutlar, Sağlık, sıhhat ve esenliklerle dolu nice mutlu bayramlar dilerim.

Necati KESKİN

23 Nisan 2023

Bu yazı 902 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum