Necati Keskin

Necati Keskin


Çenesi Düşükler – Dalkavuklar

01 Kasım 2023 - 08:08

Çenesi Düşükler – Dalkavuklar

Dünya nüfusunun 8 milyar insana yaklaştığı düşünülürse insanlar yaratırken çeşitli huy ve karakterlerde yaratılmış, ayrıca hiç bir canlı birbirinin kopyası değil, siz buna ister doğa harikası deyin, ister inancın gereği Yüce yaratıcının kuvvet ve kudreti deyin..

Bütün canlılar birbirinin kopyası değil dedik ve hepsinin de huy ve karakter yapısı değişik dedik. Yani bütün özelliklerinden ayrı olarak, birde kendilerine özgü, çok bilmiş, ukala ve “Çenesi Düşük- Dalkavuk” olanları var.

Bazı insanlar toplumda ne kadar konuşurlarsa konuşsunlar onların pek ağzından söz kelam alamazsın, onlar sadece dinlemeyi severler. Bazıları da vardır ki konuşmaya başladığı zaman acaba ne zaman bize sıra gelecek diye beklersin, susmak bilmez. Benim böyle çok konuşan birkaç arkadaşım var. Onlar konuşmaya başladığı zaman şaka yollu “Kardeşim dilin şişmedi mi, birazda bize müsaade et” diyerek susturduğum çok olmuştur. Bazıları çok konuşur ve konuşması dinlenir ve yerli yerinde konuşur, Hani çok önem arz eden bir söz vardır. “Konuşmayı biliyorsan konuş senden ilham alsınlar, konuşmayı bilmiyorsan sus seni adam sansınlar” evet bazıları konuşurken onun konuşmasından ders aldığımız yerler vardır. Fakat bazıları da var ki hem çok konuşur hem de boş konuşur, dinleyenleri sıkarlar, bunlara da bizim yöremizde “çenesi düşük” derler.

Bizim ülkemizde en çok çenesi düşükler kimlerdir derseniz;

Birincisi; Kazığı atarken söylediği nutukları, kazığı yiyenlere alkışlatan siyasetçiler,

İkincisi; En kalitesiz mallarını en kıymetli ürün olarak satmaya çalışan işportacılar,

Üçüncüsü de: Camisinde olağandan çok fazla cemaat gördükleri zaman minbere çıkıp  ezan okunsa bile aldırmayan bazı vaizler.

Normal insanlar biraz yaşlanınca nedense çene düşüklüğe özenti duyuyor tıpkı benim gibi, Mesela;  Yoldan geçen yaşlı amcama amca nasılsın amca dediğinde hay Allah’ım hal hatır sormaz olaydım diyesiniz gelir. Onların yaşı itibariyle yaşlılığın verdiği eksikliklerden ziyade oğul, uşak dertleri var, hemen bu oğul uşak dertlerini açtıklarını zaman zorunlu ve sözün bitimine kadar dinlemek zorunda kalırsın.

Yaşlılara tavsiyem, Yaşlılık tavana vurdu ise, oğlunun veya kızının evine gittiğinde hemen her şeye karışma, önüne ne gelirse ondan ye iç, hatta onları taltif et, teşekkür et ki İtibardan düşme. Çünkü çenesine sahip olamayanlar nerede olursa olsunlar, istemeden de olsa pot kırarlar, aslında pot kırdıklarının farkına bile varamazlar, Çünkü çenesi düşük yaşlıların  çekilmez kahırları vardır..

Çenesi düşükler her zaman sıkar bizleri... Lüzumsuz konularda tartışır, doğruyu söylesen bile sana hak verir gibi görünür ama siz ancak duvara konuşursunuz, çünkü sizin fikirlerinizin onun fikirleri karşısında hiç önemi yoktur. Aslında kendi fikirleri de yoktur ama birilerinin yalakalığını yapmak için onun özünden, sözünden ve fikirlerine ayrılamaz, siz ne söylerseniz söyleyin yine de kendi savunduğu doğrudur. Ne söylersen söyle bizim yörelerde bu gibilere “dalkavuk” derler, Her nedense bu insanlar kelimeleri tartarak konuşmazlar ve hani halk arasında laf olsun torba dolsun deyimiyle özdeşerek bu çenesi düşüklere genellikle kibarca “lafazan, geveze veya zevzek” gibi isimler verilir, Bunlar nerede olursa olsunlar toplum içerisinde dalkavukluğa özen gösterirler..

Bizim Anadolu toplumunda çenesi düşük insanlar için amiyane tabirle şöyle bir söylem vardır “Ağzını diksen kıçı ile konuşuyor” derler, Kendi kendimize bir oto kontrol mekanizması geliştirip çok konuştuğumuz zaman kendimizi geri çekmemiz gerekiyor, yoksa pek de sevilmeyeceğimiz gün gibi aşikardır...

Siz de çeneniz fazla düşürmeden dinlemeyi bilin. Çünkü “Ağızdan çıkan söz bil ki, yaydan fırlayan ok gibidir. O ok gittiği yerden geri dönmez” demiş Mevlana hazretleri..

Tekrar görüşmek dileğiyle hoşça kalın sağlıklı kalın.

Necati KESKİN

01 Kasım 2023

Bu yazı 644 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum