Çayyolu Elektrikçi takipçi satın al takipçi hilesi düşmeyen takipçi hosting
Necati Keskin

Necati Keskin


Dayım Olur

15 Kasım 2023 - 10:39

Dayım Olur

Yıllardan beri bilirim bizim ülkemizde bazı kendini açıkgöz olarak tanımlayan kişiler vardır, bunların dilinde her zaman modadır, şimdilerde bu kişilerin pek sesleri kesildi gibi, yine de bazı ayrık otu gibidir, zora geldi mi veya dara düştü mü hemen ortaya çıkarlar, Herhangi bir yerde suç işledikleri zaman filanca dayım olur. Çünkü ülkemizde bunların hiç dayısı bitmez.

Yani Allah ne verdiyse artık sallar giderler...

Buna ne derler? “İşkembe-i Kübra’dan atmak.” Hani Katıra sormuşlar “Senin baban kim?” katır da cevap vermiş “At dayım olur’’...

Adam zil zurna sarhoş, birisiyle kavga etmiş belli, veya olur ya, yolda trafik kontrolüne yakalanmış,, adam hemen ağzında zaten ıslak duran baklayı çıkartır, artık duruma göre hangi makam ona uygunsa ’’Şu andaki filanca dayım olur’’ dedi mi, Karakoldaki görevli amir veya trafik polisi de haliyle apışıp kalıyor. Çünkü geçmişte ülkemizde böyle bir suç veya ceza işlendiğinde, yakın akraba ilişkilerinde memuru zor duruma düşürecek hadiseler olmuştu. Hiç unutamam bu ayıbı bu ülke yaşadı, Milletvekilinin oğlu tartıştığı polisleri teşhis etmesi için karakolda polislerin sıraya dizilmesi gündeme bomba gibi düşmüştü. Bende 34 yıl memurluk görevi yaptığım için bilirim o duyguyu, o karakolda sıraya geçen polislere çok üzülmüştüm.

Bu insanlar, filanca amcam olur diye söylemezler, çünkü amcası ile soy ismi tutarsa foyası meydana çıkabilir. Çünkü dayı ile soy isim benzerliği yok, onun için genellikle o anda işine yarayacak veya işini bitirecek olan dayısıdır. kişi yutturursa veya yutarlarsa o gün için belki kurtarabilir ama her zaman “dayım olur” uydurması sökmeye bilir. Bezen de ister istemez dil sürçmeleri yaşanır, bunlar arada yine soy ismi değişik olan ablamın, teyzemin veya halamın eşi,  eniştem olur gibi bitmeyen enişteleri ve bitmeyen dayıları vardır böyle kalitesiz kişilerin..

Meseleyi ben sadece Karakol Amiri ve trafik polisi örneği verdim ama, bu hastanede görevli hemşire, doktor da olabilir, Vergi dairesinde vergi memuru, Tapu ve Kadastro Memuru, Orman Muhafaza Memuru gibi vs. hizmetlerde çalışan başka devlet dairesinde görevli sıradan bir  memur da olabilir. O zaman “Falanca benim dayım olur” ifadesiyle İşkembe-i Kübra’dan desteksiz atan adama karşı görevli memur, haliyle kendi kendine acaba diyor. Adamın birde soyadı çakışıyorsa, bu durumda memurlar iki arada, bir derece kalıyor.?

İşte kendini kurtarmak için desteksiz İşkembeden atan bu kişilerin genellikle  hemen tamamı çenebaz, yalaka ve kişiliksiz karakter yoksunu kimselerden oluştuğunu söyleye bilirim..

Desteksiz attığını anlayan amir veya memurun de aklına geliyor ama zihninden geçen acaba!. diyerek şimdilik çaresiz gıgını bile çıkartmıyor haliyle..

Bizim Anadolu’nun küçük ilçe ve kasabalarında pek böyle insanların Filanca dayım olur gibi atmaları pek yaşanmaz, veya böyle bir hadise çok nadir görülür, Çünkü orada herkes, herkesin yedi göbek sülalesini tanır. Kimin ne olduğunu anında tanırlar.

Kusura bakmayın ama ülkemizde kanunlar sanki çiğnenmek için çıkartılır. Fakat bu ülkede kanunlar herkese eşit işletildiğine inanıyoruz…

Sağlıcakla kalın..

Necati KESKİN

15 Kasım 2023

Bu yazı 684 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum