Necati Keskin

Necati Keskin


Türkiye'de Deprem Felaketi

09 Şubat 2023 - 13:53

Türkiye’de Deprem Felaketi

Hani bir şey aranırsın da bir türlü ne aradığını bulamazsın; veya bir  şey söyleyeceksin tam da dilinin ucundadır ama söyleyemezsin. Benim başına çok gelir. Yaşlılığın da eseri olsa gerek, bazen oluyor böyle sanki içinde bir boşluk- bir derinlik varmış gibi.

Bazen de hatırına getirmek istemediğin bir olayı unutmak istiyorsun, Beyninde kendi kendine atıyorsun, yutuyorsun, unutmaya çalışıyorsun ama olmuyor- olmuyor yapamıyorsun...

Hani çok acıkmışsındır miden yemek ister ama lokmayı bir türlü yutamazsın, sıkıntılı bir durumdasın yani. Bir aydır ruhumda bir daralma, huzursuzum, içimde korkunç derecede sıkıntı, hiçbir şeyden mutlu olmuyorum, olamıyorum, kime derdimi anlatsan “sorma benimde aynı” derken geldi 06 Şubat 2023 sabahı meydana gelen Deprem, 10 ilde 14 milyona yakın insanımız bu afetin direk muhatabı olurken 85 milyon Türkiye bu felakete ağlıyor.


Vatandaşlarımızı yasa boğan 10 ilde meydana gelen büyük bir Deprem felaketini yaşadık, Allah kimseye göstermesin ve beterinden korusun, Şu anda milyonlarca insan hayatta kalma mücadelesi veriyor, Biz ancak üzüntülerimizi dışa vurarak, yardıma koşarak, ağlayarak, Allah’a dua ederek çözüm arıyoruz. Ama düşündüğümüzde bu kışta kıyamette malını mülkünü kaybetmiş veya canları göçük altında kalmış, bir saat dahi gecikme sebebi donarak vefat edenleri düşündükçe çaresiz tek yolumuz, sadece “Allah’ım şu anda çaresiz kaldık çare sizsiniz, felakete uğrayanlara şu anda göçük altında kalanlara yardımını esirgeme” diyerek dua’dan başka bir imkanımız yok.

Bu kadar mal ve can kaybı,


Neden diye sormadan edemiyorum,

Neden, Dünyanın bir çok ülkesinde daha şiddetli depremler oluyor, onları sadece hafif sıyrıklarla atlatırken, halk sanki her gün depremle yaşıyormuş gibi alışılmış ve sıradan bir olay gibi hayat devam ediyor. Fakat nasıl oluyor da bizdeki depremlerde on binlerce hayat yok oluyor, mal ve can kaybı görülmemiş derecede büyük olup adeta hayat duruyor, tarifsiz acılara gark oluyoruz?

Ülkem acı içinde,

Binlerce canlarımızı kaybettik,

Ateş düştüğü yakıyor,

Gel de haykırma!..

Allah’ın izniyle biz bunun da üstesinden geliriz, geleceğiz.

Gün birlik olma, yaraları sarma günü,

Devlet, millet el ele verdik, bu acıları gücümüz nispetinde paylaşıyoruz. Paylaşacağız

Biz, bize yeteriz!.

Bu büyük bir afette, Milletimize baş sağlığı diliyorum, ayrıca vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Yüce Mevla’m bizleri daha büyük afetlerden korusun.

Aminnnn!...

Necati Keskin

08 Şubat 2023

Bu yazı 701 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum