Necati Keskin

Necati Keskin


Ekonomiye Katkı Sağlayan İsimsiz Kahramanlar

15 Şubat 2024 - 13:14

Ekonomiye Katkı Sağlayan İsimsiz Kahramanları

Bu gün yazımı “Ekonomiye katkı sağlayan isimsiz kahramanlar” hakkında yazmak istedim. Çünkü bu ülkenin temizliğinden ve ekonomiye sağladığı katkıdan dolayı bui kahramanlarında hizmetlerini takdirle karşılamak gerekir diye düşünüyorum.

İstanbul Ankara ve İzmir gibi büyük metropollerde mutlaka görmüşsünüzdür ama şimdi hemen hemen bütün şehirlerimizde hatta bazı ilçelerimizde de kendileri tarafından yapılan el arabaları ile sokaklarda her türlü cam, kullanılmış pet şişe, atık kağıt parçaları gibi bilumum çöpleri  toplayanlara göz ucuyla bakın, hani üste yok başta yok hepsi de gariban ve fakir çocukları. Yetersiz beslenme sonucu solun benizlerine, çelimsiz vücutlarıyla hal ve hareketlerine, göz ucuyla baktığımda hem üzülüyor hem de helal olsun bu yavrulara diyorum, o yaşta yatağında mışıl mışıl uyuması gerekirken evine katkı sağlamak üzere sabahın kör vaktinde sokaklarda o çöp kutusu senin bu çöp kutusu benim diyerek kendilerine uygun malzemeleri kendi arabasına atarak, evinin çoluk çocuğunun nafakasını çıkarmaya çalışan bu yediden yetmişe hepsine helal olsun maşallah diyorum..

Çünkü bunlar “Ekonomiye katkı sağlayan isimsiz kahramanlar” onlar...

Birkaç sene öncesi yoktu ama şimdilerde hemen hemen her şehir ve il ve ilçelerde Belediyeler tarafından halkın çöplerini bıraktıkları çöp kutularının yanına, ya Belediye tarafından veya özel bir şirket tarafından “Geri Dönüşüm” kutusu için vatandaşların geri dönüşüme uygun kağıt, karton, cam veya pet şişe gibi malzemeleri tekrar kullanılmak üzere bir yönüyle ülke ekonomisine katkı sağlamak üzere vatandaşların diğer çöp torbalarından ayrı olarak Geri Dönüşüm kutusuna attıkları atıklara sahip çıkan isimsiz kahramanlar onlar.

Vatandaş olarak daima duyarlı  olmak gerekli, fakat  bazı vatandaşlar için ne hikmettir, nasıl bir duyarsızlıktır bilinmez atacağı çöp kutusu yanında “Geri Dönüşüm” yazılı olan atık kutusu olduğu halde hiçbir zaman dönüşüme uygun olan bütün malzemelerini bu geri dönüşüme değil diğer çöp kutusuna boşalttıklarını görüyoruz. Tabi bu atık olayına alışmak bu vatandaşlar için biraz zaman alacaktır mutlaka.

Geri dönüşüm konusunu internette araştırma yaptım, Bu hizmeti bütün Avrupa devletlerine eksiksiz uygulanıyor hatta en disiplinli ve bilinçli olarak ta İsveç vatandaşlarının yaptığını belirteyim.

Aslında bu geri dönüşümün isimsiz kahramanları için şunu söyleyebilirim ki unutmayalım büyük şehirlerin sokaklarında kağıt, pet şişe ve buna benzer maddeleri toplayan kadın erkek her yaşta ki insanlar şehrin temizliğine katkı yaparken geri dönüşüm maddelerini alıp da tekrar mamul hale getiren fabrikalara da aynı zamanda hem iş hem de gelir kazandırıyorlar.

Büyük şehirlerin ana caddelerinde, İbadethanelerin önlerinde vs. hep rastlarız kadın, kız, yaşlı, genç dilenenleri sık sık görürsünüz. Hiçbir yerden sakatı olmayan sağlam bir dolu kadın ve erkek el avuç açıyorlar. Çok yaşlı olanlara bir şey diyemiyorum, belki kimi kimsesi mi yoktur, veya muhtaçtır, evi kiradır, utana sıkıla elini açar dilenir, dilenebilir de,  belki başka çaresi de yoktur garibimin. Ancak bazılarının öyle görünümleri var ki hiçbir sakatlığı olmayan, taşı sıksa suyunu çıkartır cinsten sırım gibi gençlerin, kız, erkek el açıp  dilenmelerine de asla  anlam veremiyorum.

Hani bunlara da ekmek elden su gölden misali, tembelliğe alışmış mı olanlar mı desem veya alışkanlık mı desem.

El aleme muhtaç olmamak, caddelerde, cami önlerinde el avuç açmaktan daha önemli hiç olmaz günlük nafakasını kazanmak için yaz kış kendi yaptıkları arabalarıyla geri dönüşüm malzemeleri toplamak hiçte o kadar kolay değil elbette,

Muhterem dostlar bu yazımı yazmamın amacı sadece ekonomiye katkı sağlayan ve geri dönüşüme hizmet eden kahramanlar değil, biz millet olarak geri dönüşüme alışkanlık edinmek, milli serveti çöpe atmamaktır. Aslında  geri dönüşüm uygulaması ülke ekonomisi için yabana atılacak gibi değil. Önünüzde internet varsa lütfen inceleyin, Geri dönüşüme kazandırılan birkaç ton kağıt, en az 10 – 15  hektar ormanın kesilmesinin önüne geçiyor, Bu ne demektir bir düşünün, hem insanlık için hem de geleceğimiz için en büyük kazançtır.

Orman canlılar için hava kirliliğini temizleyen oksijen kaynağıdır..

Görüşmek dileğiyle sağlıklı kalın dostça kalın.

Necati KESKİN

15 Şubat 2024

Bu yazı 527 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum