Necati Keskin

Necati Keskin


Kan Akan Kanlı Bölge

15 Ekim 2023 - 20:10

Kan Akan Kanlı Bölge

Önümde dünya haritası, Ortadoğu’nun en kritik  bölgesinde yer alan üç tarafı denizlerle  çevrili Türkiye haritasına bakıyorum. Her türlü güzellikleriyle dolu ülkem. Böyle güzellikleriyle dolu bir ülkede yaşadığım için yaratıcıma şükrediyorum.

Birde ülkemin Arap yarımadasından Ortadoğu üçgenine bakıyorum yüz yıllardır yangın yeri. Birleşmiş Milletler tarafından 1948 yılında Filistin toprakları üzerinde kurulan İsrail Devleti ile Filistin ve Arap ülkeleri ile tam yetmiş beş yıldır savaş halinde.

Siz dünyanın neresinde olursanız olun, hangi milletten, hangi dinden olursanız olun, dinine bağlı vicdan ve ahlak sahibi bir insana “İsrail Devleti” deyince ilk aklınıza gelen şey nedir? diye sorduğunuzda, alacağınız cevabın halkımızın yüzde doksanında alınan cevap şudur. İsrail 20 inci ve 21. yüzyılın en katliamcı, 7 yaşındaki taş atan çocuklara bile kurşun sıkabilen, Ayrıca; devlet eliyle  terör  yapan elinde kan izleri eksik olmayan bir devlet olarak tanınır..

İsrail tarafından toprakları işgal edilen Filistin’in halkına kadın, çocuk, yaşlı, sivil diye ayırt etmeden tam 75 “yetmiş beş” yıldır her türlü zulüm yapılarak bu günlere gelindi..

Gazze; Filistin’in parçası olan Gazze, mazlumlar yurdu, 1967 yılında İsrail’in işgali başlayan yerleşim birimi, taş üzerinde taş bırakılmamaya çalışıldığı, her yerin yakılıp yıkılması için, kadın, erkek, çoluk, çocuk demeden karadan, denizden, havadan bombalanan bir yer. Yani dünyada sahip çıkılmayan mazlum tek ağlayan şehir.

Gazze’de 07 Ekim 2023 günü Hamas militanları tarihinde ilk kez İsrail’e savunmadan saldırıya geçmişler. Hamas’ın harekatı İsrail üzerinde ve dünyada olağanüstü bir şok oluşturmuş, Bu saldırının haklılığı veya haksızlığı gibi yorumlar bizi aşar, ancak olayda kazançlı çıkan acaba kim olacaktır sorusudur önemli olan..

75 yıldır zaman zaman cılız ve çok fazla can kaybına meydan vermeyen bazı saldırılara maruz kalan İsrail, misilleme yaparak onlarca sivil halkın can mal kaybına sebebiyet vermiş, ve bu saldırılardan Filistin halkının kazancı olmamış bilakis Filistin topraklarında yerleşim yerlerinin yıkılmasına, tahrip etmesine zemin hazırlamış, yerleşim yerlerini işgal ederek genişletmeyi  hedef alarak başarmış bir devlet.

Şimdi Hamas’ın attığı her adımda her eylemin arkasından Gazze veya diğer bölgelerde Filistin halkına büyük bir bedelinin ödettiğini düşünmeleri gerekmez mi. Zulüm yapmak için fırsat kollayanlara bu fırsatı vermek, Gazze’de ve diğer bölgelerdeki yerleşim bölgelerinde yaşayan Filistin halkına yazık değil mi.

Bu savaş bir Yahudi ve İslam savaşı değil, Filistin halkının elbette var olma savaşıdır. 55 - 60 yıldır Gazze denilen ve etrafı abluka altına alınmış, elektrik, su ve gıda girişlerinin bile İsrail devletinin denetiminde bulunan açık ceza evinden farkı olmayan Gazze halkının kurtulma savaşıdır. Biz Türk vatandaşı olarak bizler Gazze halkının dertlerini anlıyoruz.

Tabi ki huzurlu bir yaşam sürmek Filistin halkının da hakkı. Ancak bu savaşta tüm devletlerin Birleşmiş Milletlerin 21.Yüz yılda Gazze’de Filistin halkına yıllardır yapılan zulmü görerek İsrail Devletine “Dur” demelerini bekliyoruz.

Umuyorum ve diliyorum ki bu savaş kıyametin ayak sesleri olmayacaktır.

İsrail’in hak ve hukuka insanlık adına saygılı olmalarını bekliyoruz.

Elbette ki bütün dualarımız hangi dinden olursa olsun mazlumlar içindir.

Bugün bu mazlumlar elbette Ağır silahlarla saldırıya geçen İsmail karşısında taş’tan başka silahı olmayan Gazze’de yaşayan Filistinli kardeşlerimizdir.

Tekrar görüşmek dileğiyle sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Necati Keskin

15 Ekim 2023

Bu yazı 488 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum