Necati Keskin

Necati Keskin


Sağlığımızın Ve Nimetlerin Kıymetini Bilmek

22 Mart 2023 - 23:07 - Güncelleme: 23 Mart 2023 - 04:56

Sağlığımızın Ve Nimetlerin Kıymetini Bilmek

Müslümanlar için kutsal aylardan olan, on bir ayın sultanı olarak inandığımız Ramazan ayına bu yılda ulaştık çok şükür, “Mübarek Ramazan ayı tüm İslam alemine, ve ülkemizi hayırlı olsun, hayırlara vesile olsun.”

Ramazan ayı, Müslümanlar için kutsal ve mübarek bir aydır. Bu ayda ibadetlerimizi yerine getirmek, nimetlerin kıymetini bilmek, israfı önlemek ve sağlığımıza özen göstermektir.

İslam dinin temel öğelerinden birisi de, insanın, hem yüce Yaratıcısına karşı kulluk vazifesini, hem ailesine, yakınlarına ve hem de tüm topluma karşı sorumluluklarını yerine getirebilmesi için önce sağlıklı olmalıdır..

Sağlıklı yaşamak canlılar için önemlidir, özellikle sağlığımızı korumak için, zararlı gıdalardan, sigara, uyuşturucu ve alkole karşı varsa alışkanlıklarımızdan  tek çare kurtulmaktır.

Çünkü biz neyiz?

Yaratılmışların en mükemmeli olan insanız; İnsan olarak bizi hayata bağlayan en önemli faktör sağlıklı yaşamaktır..

Dünya’nın en büyük nimetlerinden biride doğum ile ölüm arasındaki yaşamdır. Ama sonunda acı da olsa tüm canlıların kaçınılmaz mutlak sonu vardır. Allah (c.c.) Ankebut Suresi 57 ayetinde “Her canlı ölümü tadacaktır” Peki ölüm kaçınılmaz olduğuna göre, Yaşamın boyunca bizleri de hayata bağlayan tek şey ise, sağlıklı bir hayat sürmektir. Sizi yaratana şükrederek yarattığı bu eseri her türlü dış etkenlerden korumak, Onun haram kıldığı ve sağlığımıza zararlı gıda ve içkilerden kaçınmak bizim  Yüce yaratıcıya olan kulluk görevimizdir.

Yaratılan tüm canlılarda ölüm ve yaşam zaten iç içe, Allah bize “Şah damarından daha yakınım diyor” fakat İlahiyatçı hocalarımızın dediği gibi “Ölüm de bize şah damarımızdan daha yakın” İşte örneği; 06 Şubat 2023 de meydana gelen binlerce kişinin bir anda hayatının sona erdiği deprem felaketi yaşadık. Zengin ile fakiri eşitleyen bir felaketti bu. Ayrıca bu felaket bir ders, bir ibret vesikasıdır. Çünkü hayatımızdaki yaşam sürecinin bir saniye sonrasını dahi bilemiyoruz,

Tabi ki her toplum, her millet yaşadığı topraklarıyla gururlanır, Her zaman  uğruna canımızı seve seve vereceğimiz bir vatan toprağına sahibiz, çünkü    üzerinde özgürce yaşadığımız bu vatan, taşıyla toprağıyla mübarektir. Her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanmış veya bir evliya bedeniyle mayalanmış dualı ve rahmetli topraklardır. Atalarımız bu topraklarda İmparatorluklar kurdu, İşgal ettiğimiz topraklara huzur ve mutluluk getirdi, diğer milletler gibi sömürmedi, ihya etti, diline, dinine karışmadı, bundan dolayı da şanlı tarihimizle ve  ecdadımızda övündüğümüz gibi, İşgal edilmiş vatan topraklarını işgalcilerden temizleyerek, bizi yoktan var eden ve bu vatanı bize emanet eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına da sonsuz minnettarız.

Bu kadar büyük nimetleriyle bize sunulan bu ziyafette biz Rabbimizden ne istiyoruz. Onun istediklerini kulluk görevimizi ifa edebiliyor muyuz, Yaşantımızı ona göre düzenleye biliyor muyuz, şükürler olsun bizi bu günlere kadar getirenlere diye biliyor muyuz?

Bugün için, Avrupalı sömürgeciler  ayarında olmasak da yarınların ne getireceğini kimse bilemez. Ülkemiz10 ili etkileyen ve 13-14 milyon insanımızın can ve mal kaybına sebep olan büyük bir deprem felaketine maruz kaldık, Yıkıntılar içerisinde sıkışarak hayatlarını kaybedenlere şu Ramazan gününde Mevla’m en bol rahmetiyle mükafatlandırsın,

Tüm ulus bir dayanışma örneği gösterdik, Ülke olarak biz bu zorlukları aşarız, ama biraz zaman alacaktır. Sabır her şeyin ilacıdır ve sabretmeyi bileceğiz, her karanlık gecenin sabahında güneş yine doğacaktır inşallah, Birlik ve beraber olduğumuz şu günlerde Türk Milleti olarak daha güzel günlere ulaşacağız.

Hayat bize armağan olarak verilmiş bir nimettir, bu nimetin kadrin kıymetini bilmek Allah’a ibadettir. Bu vesileyle şu mübarek ramazan gününde Yüce Mevla’m kalan ömrümüzü hayırlara vesile kılsın, hayırlarla buluştursun.

Selam ve saygılarımla, Allah’a emanet olun….

Necati Keskin

22 Mart 2023

Bu yazı 931 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum