Necati Keskin

Necati Keskin


Kurbanınız Var mı?

09 Temmuz 2022 - 00:15

Kurbanınız Var mı?

Kurban Bayramında ne yazabilirim diye düşünüyorum, Birilerine dokunur diye siyaset yazamıyoruz, Ekonomist değilim ki Dolar ve Euro yükseldi sebebini nasıl izah edeyim. Sansür yasası çıkmış bana ne, doğalgaza, elektriğe zam yapılmış, bayram tatili ne kadarmış, bayram ikramiyeleri gibi eften tüften şeyler yazmayacağım,

Yani, Kurban Bayramından geçen yılda yazdığım gibi yine “Kurban” yazılır.

Aslında yazım insani yönden ibret alma niteliğindedir.  Dilerim tamamını okursunuz.

Maddi durumu yerinde olan her Müslüman’ın Kurban bayramında kurban kesmek vacip olan bir görevdir,  der Kuran-ı Kerim (Hac Suresi.34. Ayet)

Şimdi ülkemizde kurbanı kesecek olanlarla, bu imkanı sahip olmayanlar var. Ancak ülkemizde öyle bir hal aldı ki, ekonomik olarak mali durumu yerinde olmayıp, yani Kurban kesme şartlarına haiz olmayanlar bile aile efradına veya  el aleme karşı mahcup olmaması için tüm maddi imkanlarını zorlayarak kesenlerin var olduğunu da biliyoruz, görüyoruz veya  duyuyoruz....

Tıpkı benim gibi.Ülkemizin yıllardır süre gelen genel adettir, Bayramdır bu, mutlak konu komşu ziyaret edilir, Öyle ya kurban bayramında bir akrabanıza, tanıdığınızın ya da arkadaşınızın ziyaretine gittiğinizde bayramlaşma yapılır, hane halkı ile hoş beş muhabbetinden sonra, eğer kurban kesilmişse adettendir, tadımlıkta olsa kurban etinden kavurma ikram edilir. Kavurma biter bitmez Allah kurbanınızı kabul etsin faslından sonra, bazı çenesi düşükler, kendilerini inandığı dinin temsilcileri gibi görenler o hiç hoşlanmadığım o soruyu sorarlar “Siz ne yaptınız bu yıl, kurbanınız var mıydı?” O toplum da Kurbanınız varsa iyi de, ya maazallah yoksa, eşe dosta, çoluk çocuğunun gözü önünde ister istemez bir mahcubiyet ve kurbanımızın neden olmadığını o topluma  izah etmek zorunda hissediyorsun kendini…

Yani ne gerek vardı bu soruyu sormanıza,

Yani kimse senin kurban kesme şartlarına haiz olup olmadığını veya mali durumunu düşünmez. Oldum olası sinirlenirim bu soruya. Birkaç dakikalık ta olsa bayramlaşma bahanesiyle gelmişiz, ağız tadıyla yedireceksen iki lokma et, ne gerek vardı bu soruya veya sana mı düştü benim Kurbanımın olup olmadığına..

Eğer kesmiş isem bunun övünülecek bir tarafı yok ki? Çoluk çocuğum için maddi sıkıntıya girip kesmişim, benim gibi inanan insanların da sırf gösteriş olsun diye kurban kesmiş olması mümkün mü? Yahut kurban keserim, kesmem kime ne? Bunun övünülecek nesi var ki hani sırtım sıvazlanır gibi “Allah kabul etsin” duaları yağdırırlar. Kesmemişsem niçin kesmedin der gibi hüzünlü gözlerle bakılır bana “Kurbanınız olmadığına üzüldüm yani, Yani ne diyeyim, keşke borç-harç kesebilseydin, ufak da olsa bir şeyler” Ya da; yüzünüze söylemezler ama arkanızdan “Görüyor musun evi, barkı var adamın, çocuklarının durumu da iyi, kendisiyle iki nüfus, Kurban bile kesemiyormuş” veya “Adamı 50 yıldır tanırım bu konuda inancı yok ki kurban kessin” dedikoduları üretirler...

Aslında bu konuşmalar toplumumuzun kültür düzeyini gösterir.

Bu işin bir diğer yönü de “Kurban demek, kan akıtmak demek değildir” diyen ünlü hocalarımız söylemleri ne kadar doğrudur, yanlıştır bilemem ve bu konuda da yorum yapamam Bu yorum beni aşar. Ama eğer biz bir hayvanı kesiyor ve onu yemekte bir sakınca görmüyorsak bunun Kurban Bayramında olması ile sair günlerde olması arasında ne fark var diyenlere vereceğim cevap “Onun farkını yüce yaratıcı bilir”

Bazı insanlarımızın ağzından sanki bal damlıyor, fakat bazı insanların da ağzı torba değil ki büzesin,

Kurban kesenler için “Allah kabul etsin”, ama Kurban kesemeyenlerin yanında da kendisini öven konuşmalarını yapmak. Her lafın arasına Kurban Parasının şu kadar verdiğini, bu kadar kurban eti dağıttığını konuşmak pek hayır getirmez. Hani bir söz vardır “İbadet gösteriş için yapılmaz” İşin aslı, Allah adına yapılan ibadetler de gizlilik yakışır.

Şunu da yazmadan geçemem, Allah için kurban kesme ibadetini kendileri için “Yıl içinde yiyecek kavurma” anlayışında olan her kim varsa onları da Allah affetsin..

Kurban Bayramının, Ülkemize Emperyalist devletlerin mezalimine maruz kalan Müslüman kardeşlerimize, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum.

Nice Bayramlara diyerek,tekrar görüşmek dileğiyle hoşça  kalın sağlıklı kalın,

Necati Keskin

09.Temmuz.2022

atay1348@gmail.com

Bu yazı 883 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet Serim
    1 yıl önce
    Kurban ibadetinin fazileti ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi ???????? Kalemine sağlık Necati amcacım. Hayırlı bayramlar.