Çayyolu Elektrikçi hosting PUBG Mobile UC Satın Al Seo Paketleri
Necati Keskin

Necati Keskin


Kurbanınız var mı?

24 Haziran 2023 - 17:31

Kurbanınız var mı?

Ben her yıl aynı teranedeyim. Belki haklıyım zaman gelip geçiyor, bayramlarda gelip geçecek elbette ama, peki bu bayramında ne yazabilirim diye düşünüyorum, Yine geçen yıldan yazdığım yazıma bir iki dokunuz, boş geçmeyelim diyoruz,

Yazılarım her zaman olduğu gibi birilerine dokunur diye siyaset yazamıyoruz, ekonomist değilim ki Dolar ve Euro yükseldi sebebini nasıl izah edeyim. Sansür yasası çıkmış bana ne, doğalgaza, elektriğe zam yapılmış, bayram tatili ne kadarmış, bayram ikramiyeleri gibi eften tüften şeylere karışmayacağım yazmayacağım,

Yani, Kurban Bayramından geçen yılda yazdığım gibi yine “Kurban” yazılır.

Aslında yazım insani yönden ibret alma niteliğindedir. Dilerim tamamını okursunuz.

Maddi durumu yerinde olan her Müslüman’ın Kurban bayramında kurban kesmek vacip olan bir görevdir, der Kuran-ı Kerim (Hac Suresi.34. Ayet)

Şimdi ülkemizde kurbanı kesecek olanlarla, bu imkanı sahip olmayanlar var. Ancak ülkemizde öyle bir hal aldı ki, ekonomik olarak mali durumu yerinde olmayıp, yani Kurban kesme şartlarına haiz olmayanlar bile aile efradına veya  el aleme karşı mahcup olmaması için tüm maddi imkanlarını zorlayarak kesenlerin var olduğunu da biliyoruz, görüyoruz veya  duyuyoruz....

Tıpkı benim gibi.

Telefonda görüştüğüm bayramlarını kutlamak için aradığım bazı hısım, akraba ve dostlarımızın hal hatırdan sonra ilk sordukları soru. “Kurban aldın mı” veya “Kurban işini hallettin mi”

Telefonda bu sorular karşısında, ne diyebilmem uygun olur. bana ne demek  ya aldım diye yalan söylemek düşer veya bu yıl bütçem kurban almaya kafi gelmedi diye sesimi kısarak ezil büzüle söylemek düşer. Yahu! arkadaş benim kesip kesmediğimi Allah sana mı soruyor. Sana ne. Hani yüz yüze görüşsek de sana Kurban alamadığımı sana izah etsem daha uygun olmaz mı.

Yani ne gerek vardı bu soruyu sormanıza,

Geçen yılda böyle sorgulamalar her yerde karşıma geliyor, Yine de gelecektir tabibi, Yani kimse senin kurban kesme şartlarına haiz olup olmadığını veya mali durumunu düşünmez. Oldum olası sinirlenirim bu soruya. Birkaç dakikalık ta olsa bayramlaşma bahanesiyle gelmişiz, ağız tadıyla yedireceksen iki lokma et, ne gerek vardı bu soruya veya sana mı düştü benim Kurbanımın olup olmadığına..

Eğer kesmiş isem bunun övünülecek bir tarafı yok ki? Çoluk çocuğum için maddi sıkıntıya girip kesmişim, benim gibi inanan insanların da sırf gösteriş olsun diye kurban kesmiş olması mümkün mü? Yahut kurban keserim, kesmem kime ne? Bunun övünülecek nesi var ki hani sırtım sıvazlanır gibi “Allah kabul etsin” duaları yağdırırlar. Kesmemişsem niçin kesmedin der gibi hüzünlü gözlerle bakılır bana “Kurbanınız olmadığına üzüldüm yani, Yani ne diyeyim, keşke borç-harç kesebilseydin, ufak da olsa bir şeyler” Ya da; yüzünüze söylemezler ama arkanızdan  “Görüyor musun evi, barkı var adamın, çocuklarının durumu da iyi, kendisiyle iki nüfus, Kurban bile kesemiyormuş” veya “Adamı 50 yıldır tanırım bu konuda inancı yok ki kurban kessin” dedikoduları üretirler...

Aslında bu konuşmalar toplumumuzun kültür düzeyini gösterir

Bu işin bir diğer yönü de “Kurban demek, kan akıtmak demek değildir” diyen ünlü hocalarımız söylemleri ne kadar doğrudur, yanlıştır bilemem ve bu konuda da yorum yapamam Bu yorum beni aşar. Ama eğer biz bir hayvanı kesiyor ve onu yemekte bir sakınca görmüyorsak bunun Kurban Bayramında olması ile sair günlerde olması arasında ne fark var diyenlere vereceğim cevap “Onun farkını yüce yaratıcı bilir”

Bazı insanlarımızın ağzından sanki bal damlıyor, fakat bazı insanların da ağzı torba değil ki büzesin,

Kurban kesenler için “Allah kabul etsin”, ama Kurban kesemeyenlerin yanında da kendisini öven konuşmalarını yapmak. Her lafın arasına Kurban Parasının şu kadar verdiğini, bu kadar kurban eti dağıttığını konuşmak pek hayır getirmez. Hani bir söz vardır “İbadet gösteriş için yapılmaz”  İşin aslı, Allah adına yapılan ibadetler de gizlilik yakışır.

Şunu da yazmadan geçemem, Allah için kurban kesme ibadetini kendileri için “Yıl içinde yiyecek kavurma” anlayışında olan her kim varsa onları da Allah affetsin..

Kurban Bayramının, Ülkemize Emperyalist devletlerin mezalimine maruz kalan Müslüman kardeşlerimize, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum.

Nice Bayramlara diyerek, tekrar görüşmek dileğiyle hoşça kalın sağlıklı kalın,

Necati Keskin

24 Haziran 2023

atay1348@gmail.com

Bu yazı 976 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum