Necati Keskin

Necati Keskin


Ramazan Ayının Güzellikleri

11 Mart 2024 - 13:14

Ramazan Ayının Güzellikleri

Yüzde doksan dokuzu Müslüman olduğu bilenen güzelim ülkemde, yine on bir ayın sultanı olan Ramazan ayını idrak etmenin mutluluğunu yaşamaktayız.

Her Müslümanın huzurla ve aşkla özlemle beklediği aydır Ramazan ayı, Çünkü Ramazan ayının insanın kendini gözden geçirmesini sağlayan bir disiplin ayıdır, ayrıca diğer aylardan daha kutsallığı ise Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, içerisinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinin bulunduğu  bildirilen bir aydır…

Elhamdülillah yüzde doksan sekizi Müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz, hamdolsun ki yaşadığımız sürece  bu günün yarını da var olduğunu, yine yaşadığımız sürece de yüce yaratıcıya yapacağımız  kulluk vazifemizin  de olduğunu biliyoruz..

Hamdolsun sağlıklı yaşadığımız sürede bu günün yarının da var olduğunu idrak ediyoruz. Yaratılan canlıların  en kutsalı insanız ve in olarak ta hata yaparız ve bir çoğumuzda kulluk vazifelerimizi tam olarak ta yerine getirmek mümkün olmuyor, Mevla’m bizleri affetsin, yani sayısız eksikliklerimiz olsa da yüce yaratıcıya duacıyız, Ben Allah’ıma sonsuz inancım ve itikadım sonsuzdur. Ancak ramazan ayı geldiğinden “üzüntülerim çoğalır”.  Nedeni ise kaç önemli sebebi daha vardır ki bunları sık sık dile getirmiştim, mesela; hak arasında mali durumu yerinde olanların verdikleri iftar programlarına, yardıma muhtaç insanların bulunmadığı yine kendi ayarında mali durumları yerinde olanların davet edildiği, o sofralarda israf edilenlerin zerresine muhtaç olanları düşünmeden verilen iftar programlarına üzülürüm, diğeri ise, hep televizyonlarda dini program sunan hocaların aldıkları astronomik ücretlerinin halk arasında konuşulmasına ve bir diğeri üzüntüm ise de şu iftar ve sahur programlarını sunan hocalara sorulan saçma sapan sorular.. İşte bu saçma sorular sebebiyle “Eyvah biz bu kadar da cahil miyiz” derim.

Ben emekli adamım  emekli adam ne yaparsa bende onu yapıyorum yani gece sahura kadar bilgisayar başında, sahurdan sonra öğleye kadar yat, yani orucu uyku ve yatağa mahkum et. “Niçin camiye gitmiyorsun” demezler ama bazı densizler ramazan gününde oruç tutmayanlara “niçin oruç tutmadığını” söylerler. Bu da normaldir, Ülkemiz 85 milyon bazı münferit olaylar çıkacaktır, dedim ya bu işin tuzu biberi. fakat kim ne derse desin, aslında oruç tutanın, tutmayana verdiği tek rahatsızlık gözle görünür yok aslında. Eski yobaz insanların yerini  artık, bilinçlenmiş halk var.

Her Ramazan ayında genelde akşam ezanına yarım saat kala ikamet ettiğim Safranbolu’da vakit geçirmek üzere birkaç yaşıtlarımla birlikte cadde ve sokakları arşınlarız, edindiğim izlenimime göre oruçsuz avına çıkan hiçbir densiz görmedim. Kahvehaneler, lokantalar ve yiyecek satan her yer açık, “Oruç tutmayanları kınamak gibi” veya sokaklarda  serbestçe sigara içenlere rastlıyoruz ama birisi çıkıpta “Ramazan ayındayız, oruç tutanlara saygılı ol” deme gibi çene düşüklüğü yapanı görmedim, duymadım, nedeni ise kültür düzeyinin artmasına sebeptir bu. Ancak şunu söylemeliyim ki Mübarek ramazan ayında kimin oruç tutup tutmadığına karışmak gibi bir sözümüz olamaz ama oruçlu olanlara da saygı göstermek bir inanca saygı göstermek gibi insanlık görevi olduğuna inananlardanım.

Hasıl olan, her dini inanca saygı gösterebilmektir.

Allah’a inanmak, İslam’ın 5 şartını yerine getirmekle asla sınırlı değil, Allah’ın bizlere olan rahmeti o kadar sonsuz ki inanın akıllara durgunluk veriyor. Allah’ın yarattığı ve insanların bakımlarına sunduğu sessiz kulları olan hayvanlara iyi niyetli ve merhametli yaklaşmanız Allah’a olan kulluk vazifelerindendir. Çünkü Cenab-ı Hak, hayvanları insanın emrine, istifadesine ve hizmetine vermiştir.

Kimisinin etinden, sütünden, derisinden istifade ettiğimiz gibi, kimisinin de gücünden, tüyünden, ve birçok özelliklerinden istifade ederiz. Yüce Mevla’m hiçbir hayvanı insanlara zarar versin diye yaratmamıştır. Buna karşılık hayvanlara şefkat ve merhamet edilmesi yaratıcının emridir. Sokaklarda başı boş gezen, aç ve bir damla suya ihtiyacı olan sokak  köpeğine, kedisine veya yardım ve merhametine muhtaç bir hayvana su verirsen ve onu doyurursan Peygamberimizin hadisine göre “onlara merhamet eden, Rabbimden de merhamet bulur, diyor. Buna benzer gariban bir çocuğa, onu her hangi bir şeyle sevindirirsen, yardım edersen veya yanında yakınında bulunan dini, dili, ırkı ne olursa olsun ayrım gözetmeden gariban insanlara yardım edersen şunu unutma ki Cenab-ı Allah katında  senin yerin çok başka olacaktır.


Unutma! Ölümlü olduğunu bilerek yaşa, Tüm insanlardan gönül al, vefatı ol.

Mevla’m; Tüm Müslümanları nice ramazan aylarına ve nice bayramlara sağlıklı ve huzurla kavuşturmayı nasip eylesin.

Görüşmek dileğiyle sıhhat ve afiyetler dilerim.

Hoşça kalın..

Necati KESKİN

11 Mart 2024

Bu yazı 534 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum