Necati Keskin

Necati Keskin


Allah Rahmet Eylesin, Başınız Sağ Olsun

10 Kasım 2022 - 00:20

Allah Rahmet Eylesin, Başınız Sağ Olsun

Ülkemizde artık sosyal medyayı kullanmayan neredeyse kalmadı gibi.

Ülkemizin genci yaşlısı cümle alem artık sosyal medyayı kullanabiliyor.

Hani eskilerin deyimiyle çağ atladık.

Sosyal Medya denilince ilk akla gelen tabi ki Facebook.

Peki!. Facebook müdavimlerinin her gün acaba en çok hangi konularda yazı yazıldığına hiç dikkat ettiniz mi?

Hemen hemen her gün mutlaka bir kardeşimizin aile efradından veya yakınlarından bir kişinin vefat ettiğini öğreniyor ve vefat haberinin altına da “Başınız sağ olsun, Allah rahmet eylesin, olsun” diye yazıyoruz.

Baş sağlığı yazısının altına baktığımda daha bir çok arkadaşlarımın da yazdığına göre, bence en çok yazılan mesaj bu..

Başsağlığı mesajı yazmak iyi midir kötü müdür, diye sorduğum bir ilahiyatçı kardeşimize göre de ‘Ölümü gerçekleşen kişileri hayırla anma manasına gelir ki, insanlara ölümü hatırlaması yönünden iyi olacağını’ söylediğinde bende vefat eden aileyi memnun edeceği kanaatiyle çok mükemmel olacağını düşündüm.

Facebook’ta bir çoğumuz “Küllü nefsin zaikatül mevt” (Bütün canlılar ölümü tadacaktır) ayetinden haberdar mıdır bilmiyorum ama bazı insanlara ölüm sanki ona hiç uğramayacakmış gibi bütün hayatı kendi özel yaşantısını ona göre ayarlama yapıyor. Onun için İlahiyatçı hocamızın dediği gibi, baş sağlığı mesajlarının da yarın ne olacağız kaygısını hatırlatması bakımından, İnananlar kendilerine belki çeki düzen verebilirler diye düşünmeden  de edemiyorum.

Birde İslam dininde “Yarın ölecekmiş gibi ibadetle geçirmeyi, hiç ölmeyecekmiş gibi dünya nimetleriyle uğraşmayı” emrediyor.

Konuyu bir başka yönünden ele almak istiyorum;

Ülkemiz yıllarca terör belasıyla baş edebilmek için 40 yıldır yitirdiğimiz binlerce yiğitlerimizi (şehitlerimizi), Yüreğimiz yanarak, ciğerlerimiz parçalanarak, acılarımızı içimize görerek binlerce şehitlerimizi toprağa verdik.

Terörle mücadele ederken bu kere, 2020 yılı mart ayından başlayıp, halen de  eski gücünü yitirmiş olarak devam eden, dünyada 18 milyon kişiyi, ülkemizde ise 100 bin kişiden fazla insanın ölümüne sebep olan corona19 virüsü ise  halende alınan önlemler neticesinde etkisini yitirmiş ama hala daha etkisini  gösterip ben buradayım diyen corona19 virüsü ki, bu gibi salgın hastalıklardan günde yüzlerce kişinin vefat ettiğini, ayrıca sel, deprem gibi doğal afetler, maden ve trafik kazalarından kaybettiğimiz yüzlerce vatandaşımızı acılarını içimize gömerek tekrar hayata tutunmaya çalışıyoruz. Hayatın, yaşamanın veya yarını düşünmenin akışı bu olsa gerek.

Yazımın konusunu da şuraya getirmek istiyorum.

Günde bir kere şehit haberleriyle millet olarak yandığımız, yıkıldığımız ve yüreklerimiz parçalandığında, bu kere, artık millet olarak Corona19 virüsünden, şehitlerimiz ve kaza haberleriyle öyle kanıksadık ki hayat normal akışı ile devam ediyor, İşte bu kanıksama ölüm haberleri bizleri tamamen robotlaştırdı ve ruhsuzlaştırdı..

Her gün yüzlerce kişinin tedavi olduğu sağlık kuruluşlarında veya her gün mutlaka bir cenazenin kaldırıldığı hastaneler de çalışanların da doğal olarak mekanikleşiyor, yani robotlaşıyor, demek ki ölüm karşısında. Bizler de her gün  “Allah rahmet eylesin, başınız sağ olun” yaza yaza artık zamanla bizler de  robotlaşıyoruz demek ki.

Devletimiz gerek terör eylemlerinde ve gerekse salgın hastalıklar konusunda da elindeki bütün imkanları kullanarak görevini layıkıyla yaptığına inanıyor ve güveniyoruz,

Şimdi Facebook’taki halimize bakınca o Facebook’taki arkadaşlarıma hak vermemek elde değil. Yani artık en yakınlarımızın vefat haberlerine bile “Allah rahmet eylesin. Vatanımızın milletimizin başı sağ olsun” sözleri yazmak artık İslam’ın şartı gibi oldu.

Mevla’m salgın hastalıkları bu ülkeye bela etmesin, Bu ülkenin insanlarını her türlü kaza, bela musibetlerden konusun.

Sağlık, huzur ve mutluluk dileklerimle saygılar sunarım..

Tüm şehitlerimize rahmet diliyorum,

Necati KESKİN

08.Kasım.2022

atay1348@gmail.com

Bu yazı 3219 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum