Necati Keskin

Necati Keskin


Yılbaşı Kutlamaları

26 Aralık 2022 - 13:17

Yılbaşı Kutlamaları

2022 yılının iyi, kötü olumsuzluklarının bitirilmesi ve 1 yıl daha yaşlandığımızın hüznü yerine 2023 yılının getireceği mutluluğu muhterem okuyucularımızla birlikte tüm kalbimle kutlar, nice yıllara sağlıkla, başarıyla ve sevdiklerinizle birlikte geçirmeni diliyorum.

Dünya barışına, ülkemize hayırlar getirmesini cenabı Allah’tan niyaz ediyor, insanlara ve insanlığa değer verenlere, tüm dostlarıma sağlıklı, huzurlu ve mutluluk dolu nice yıllar ederim.

Bir yılbaşı gecesinde bütün yılın yorgunluğunu sırtımızdan atarak yeni yıla ümitle gereceğimiz bu günün mutluluğundan çok, benim gibi yaşı 76'dan  77 ye girecek insanların artık yaşlılar sınıfına başladığınızın bir işaretini hissettiğimizden olsa gerek, bu yönden içiminizi de bir ara karamsarlık basıyor ister istemez, Fakat hikmetinden sual olunmayan Cenabı Allah bütün canlılara son saatlerine kadar mutlu olsunlar diye her yaşın ayrı ayrı güzelliğini ve yaşama azmini vermiş. Ama yine de mutluyum ve mutlu olmaya çalışıyorum. Şükürler olsun bu yaşta sağlıklıyım, yuvamızda, eşim, çocuklarım ve torunlarımla günümü gün etmeye çalışıyorum. Bu günleri gösterdiği için sonsuz duacıyım yüce Mevla’ya,

Her yılın son günü gecesine ve yeni yılın başlangıcına yılbaşı dedik!..

Kutlanır mı, kutlanmaz mı, dedikodularını aştık artık.

İnsanlar tarafından çokça karıştırılan ve hemen her yıl sonu dönemleri yaklaştığında pek çok tartışmaya yol açan Noel ve yılbaşı birbirinden farklı iki kavram olduğunu sanırım bilmeyen yoktur, Noel 24-25 Aralık ta kutlanır ve Hıristiyanları ilgilendirir, 31 Aralık akşamı kutlanan yılbaşı gecesi dini bir gece değildir, tüm insanlığı ortak sevincidir.

Bu konunun ayrıntısına girmek istemiyorum fakat konuyu şuraya getirmek istiyorum,

Aslında Yılbaşının kutlamalarıyla, Noel kutlamaları arasında hiçbir ilgisi yoktur dedik. Yani ailecek harama bulaşmadan çoluk çocuk bir arada yemek yenilip, geçmişin muhasebesi yapılıp gelecekle ilgili planlar yapmanın  bir mahzuru yoktur sanırım.

Fakat bazılarına göre de haklı sebepleri yok değildir. Çünkü fazla miktarda  alkol kullanmanın, sokaklarda bağırıp nara atmanın, milli piyango gibi şans oyunları ile ailelerin ocaklarını söndüren kumar oynamanın, barlarda pavyonlarda dansöz oynatmanın yani sınırsız bir eğlencenin ne diğer dinler ne de bizim kutsal dinimiz İslamiyet hoş görür. Böyle yılbaşı kutluyoruz diyerek sınırsız eğlenceler, zaten dinimiz İslamiyet’in temel kuralına, edep ve ahlakına sahip  inanan insanların  yapacağı bir kutlama şekli de değildir.

Ülkemizde yılbaşı kutlamaları hakkında çok çeşitli fanatik fikirler yazılır ve anlatılır, bu konu hakkında daha geniş bilgi için vaktiniz varsa girin internete çok değerli hocalarımızın bu konuda görüş ve düşünceleri var. Lütfen okuyun kulaktan dolma fikirlere itibar etmeyin derim.

Dostlar hep birbirine sorarlar!. Bu yılbaşı neredesiniz.

Biz çocuklarımızla, torunlarımızla tüm aile efradımızla oraya buraya takılmak gibi bir adetimiz yok hamdolsun, ama evimizde televizyondaki güzel programları izleriz, ailecek yeni yıl girdiği andan yeni yılın bizlere, tüm ülkemiz insanlarına  hayır getirmesi için dua  ederiz. Biz her yılbaşını böyle kutlarız. Böyle kutlamanın da bir mahsuru yoktur sanırım.

Ayrıca İslam dini yukarıda saydığımız kötü alışkanlıklar dışında hiç kimsenin yaşantısına ipotek koymamıştır, Yılbaşında içki içiyormuş, kumar oynuyormuş, sınırsız ve şuursuzca eğleniyormuş, Her kişi günahıyla sevabıyla Yüce Mevla’nın huzurunda hesabını verecektir.

Yine yeni bir yıl var kapımızda. 2023 yılına gireceğimiz şu günlerde istediğiniz her şeyin gerçekleşmesi dileğiyle. Geleceğinizi oluşturacak her yeni gün bir önceki günden daha güzel olsun,

Beni anlayan tüm dostlarıma, İyi Seneler!

Necati Keskin

25 Aralık 2022

Bu yazı 916 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum