Çayyolu Elektrikçi hosting PUBG Mobile UC Satın Al Seo Paketleri
Necati Keskin

Necati Keskin


Toplu Taşıma Araçlarındaki Zamane Gençleri

01 Aralık 2023 - 13:25

Toplu Taşıma Araçlarındaki Zamane Gençleri

Bu yazımı birkaç kez yazma gereği duydum, Çünkü İşimin gereği bir yerde insanların birbirlerine olan dayanışmalarını ve davranışlarını ile birbirlerine olan saygı ve sevgilerini gözlemlerim, onu şimdiki gibi kağıda dökmeye özen gösteririm.

Haftanın belirli günleri Safranbolu - Karabük Halk otobüsleriyle veya dolmuş minibüsleriyle Karabük'e gelir giderim, Bu hatta çalışan kah minibüs veya otobüs şoförlerinin hakkını da yememek lazım, hepside müşterilerine karşı son derece kibar davranırlar, arada bazıları çıkar ama o da onun suçu değil mutlaka huzursuz bir yolcudan kaynaklanır, Bunu nereden gözlemledin diye sorarsanız 35 yıl memuriyet merkezim Karabük, ikametim de Safranbolu olmasıyla her günü gider gelirim, Bu şoför arkadaşların hiç bir olumsuz tavırlarını görmedim. Hatta bir sabah işe giderken aceleyle cüzdanımı unuttuğumda şoförün cevabı net "Canın sağ olsun ağabey". Bu güzel insanlara ne diyebilirim ki?.

Konumuz şoförlerin kibarlıklarını anlatma değil tabii ki, bu yazımı niçin birkaç kez yazma gereği duydum, nedeni ise 2023 yılı içerisinde Karabük-Safranbolu dolmuşları, Çankırı –Korgun minibüsleri, Birkaç kez gittiğim Ankara ve İstanbul’da Metro ve şehirlerde banliyö trenleri, şehir içi halk otobüsleri ve dolmuşlar, vs. gibi Toplu Taşıma araçlarında bulunan yaşları 17 ile 25 yaş civarında bulunan Genç Kuşak ben onlara artık "Zamane Gençleri" diyorum..

Artık bu “Zamane Gençlerinin” durumlarını lütfen toplu taşıma araçlarına binin, sizde gözlerinizle şahit olun, Çünkü bu gençler maşallah koltuklara yayılmışlar, yanında ayakta yolculuk yapan yaşlı amcası, teyzesine  yer vermeye hiç niyetleri olmadığı gibi adaba uygun olmayan oturuşlarına baktığımız zaman, acaba bu yavrular hangi çağın çocukları, veya bu terbiyeyi nereden aldıklarını sorguluya bilirsiniz. Ellerinde 21. yüzyılın son teknoloji  telefonları ile meşgul olduklarından ayakta bulunan yaşlı amcalara, teyzelere yer vermemek için rahatımızı ve istifimizi bozmayalım düşüncesiyle bu felsefeyi benimsemişler. Üstüne üstlük birde birbirleriyle saçma sapan, bizim lügatımızda ve kelime hazinemizde bulunmayan destursuz ve fütursuz konuşmalar, toplum içerisinde kulağa hoş gelmeyen sesli müzik dinlemeleri, ayakta yaşlı amcası, teyzesi yaşlarında, ayrıca hamilesi, sakatı onların umurlarında değil, dedim ya onlar terbiye sınırlarını aşmış çağın yani 21 inci yılın örnek “Zamane Gençleri”

Kendimizden örnek te vermek istemiyorum ama 1964-69 yıllarında bizimde öğrencilik yıllarımızdı, bizimde bu yıllarda saydığımız toplu taşıma araçlarında geçti. O yılların öğrencileri, gençleri artık aileden mi, okuldan mı yoksa yaşadığımız toplum terbiyesin mi nedendir bilmem ama, toplu taşıma araçları ile okulumuzdan evimize dönerken bir kere olsun oturarak son durakta indiğimi hatırlamam. Şu anda bile ilerlemiş yaşıma rağmen kendimden küçük çocuklu hanımlara veya hamilere, yer vermemek ahlak anlayışıma ters geldiğinden bu yazımı yazmak zorunda olduğumu kendimde görev hissettim.

Madalyonun diğer yönünü de düşünmek gerek, acaba
diyorum çağımızın hastalığı bu gençlerin yüzde doksanı basurlu mu yoksa bel fıtığından mustarip mi?

Peki!.. Böyle bir rahatsızlığı yoksa Anneler babalara sormak isterim, bu gençlik nereye gidiyor,

Gelenek ve göreneklerimize son derece saygılı olan, büyüğünü küçüğünü bilen, ayrıca dinimizin emri olan büyüklere saygıyı, küçüklere sevgi ve merhamet etmeyi başta anne ve babalar olarak çocuklarımıza öğretmeliyiz, Merhamet etmeyene merhamet olunmaz prensibini gençlere anlatmalıyız,

Yaşam devam ettiği sürece bu günün gençleri yarının yaşlılarıdır.  Bu yazımı zahmet edip okuyan sevgili gençler sizler de yaşlanacaksınız günün birinde, Tabi ki hep böyle kalmayacaksınız. O zaman siz de yer vermeyen gençlerden birisinin gözünün içine bakarak, belki onların düştüğü bu duruma benim gibi hayıflanarak ah vah iç çekerek kınayacaksınız..

Bu duruma düşmemek için benim gibi yazılarıyla veya gençleri bulunduğu durumda iken ikaz ederek uyarma görevini ihmal etmememiz gerektiğine inanıyorum.

Aslında bu görev başta ailelerin ve eğitim sırasında öğretmenlerin görevi olmalıdır.

Görüşmek dileğiyle hoşça kalın sağlıklı kalın.

Necati Keskin

atay1348@gmail.com

01 Aralık 2023

Bu yazı 811 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum